Šerijatski islamski indeks uvršten na Istanbulsku berzu

Izvor: Southeast European Times, 21.Jan.2011, 00:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šerijatski islamski indeks uvršten na Istanbulsku berzu

Novim participirajućim indeksom na turskoj berzi proširuje se islamski finansijski sektor.

20/01/2011

Justin Vela za Southeast European Times iz Istanbula -- 20.01.2011

Istanbulska berza (ISE) pokrenula je ranije ovog meseca participirajući indeks da bi istakla i pratila 30 kompanija koje posluju u skladu sa šerijatskim zakonima, u pokušaju da dodatno razvije islamski finansijski sektor. Islamski indeks dolazi u trenutku kada svet spoznaje rast globalne >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << muslimanske populacije.

Od 2004. godine u Turskoj se odvija postojani rast islamskog bankarstva. U avgustu prošle godine Kuvejt Turk Katilim Banka, sa sedištem u Istanbulu, prodala je svoje prve sukuke ili Islamske obveznice i prikupila 100 miliona dolara. Neki na islamski indeks gledaju sa zebnjom, a neki ga vide kao priliku.

„Globаlna muslimanska populacija je vrlo mlada, u odnosu na globalnu populaciju, sa visokom stopom rasta“, izjavio je Rafi-udin Šikoh, izvršni direktor poslovne strateške publikacije DinarStandard. „To je ono što podstiče ukupan rast, pored upornosti.“

Vrednost takozvanog „Međunarodnog muslimanskog tržišta“ procenjena je na 2 biliona dolara. Proizvode usmerene na muslimane potražuje populacija koja će se povećavati jedan odsto svake decenije, pokazuje studija koju je u junu prošle godine objavio Međunarodni žurnal za ekološke nauke i razvoj.

Svrha novog participirajućeg indeksa je da se poveća trgovina sa regionima Zaliva, Bliskog istoka i Severne Afrike. Lanac trgovine na malo Birlešik Magazalar, trust za nekretnine Emlak Konut i telekomunikacioni gigant Turk Telekom neke su od kompanija navedenih u indeksu.

„Naš cilj je da budemo domaći participirajući indeks, ali istovremeno želimo da strani investitori imaju koristi od tog indeksa“, kaže Avšar Sungurlu, zamenik direktora kompanije Bizim Sekjuritis, za Hurijet dejli njuz.

Šerijatski islamski indeks je prvi indeks te vrste koji se nudi u Turskoj, zemlji u kojoj je sekularizam jedan od osnovnih principa, iako 99 odsto stanovništva čine Muslimani.

Sekularni Turci smatraju da je indeks islamskog stila, zajedno sa nedavnim vladinim merama protiv alkohola, dokaz islamizacije Turske i brinu da bi zemlja mogla da postan sličnija Iranu nego svojim tradicionalnim zapadnim saveznicima.

Islamsko bankarstvo brani plaćanje rata ili prihvatanje kamata, te investiranje u poslove koji su haram [zabranjeni], u suprotnosti sa principima islama.

Šerijatski indeks neće uključivati kompanije koje proizvode alkohol, svinjsko meso ili proizvode od duvana, takođe zabranjene prema principima islama.

Indeksom se trguje na ISE, pod tikerom KATLM.

Povećana trgovina Turske sa Bliskim istokom deluje slabo u poređenju sa njenom trgovinom sa EU, koja je i dalje primarni trgovinski partner zemlje, uprkos krizi u evrozoni.

Turska postepeno povećava trgovinu sa drugim muslimanskim zemljama na Dalekom istoku, a posebno sa bliskoistočnim zemljama. Ekspanzija će se nastaviti polako, zbog duboko ukorenjene birokratije i prekomerne administracije u tim zemljama, kažu eksperti.

Prošlog novembra u Bejrutu, turski premijer Redžep Tajip Erdogan krenuo je sa planovima za uspostavljanje slobodne trgovinske zone između Turske i bliskoistočnih zemalja.

„Budite uvereni da ćemo zajedno oblikovati budućnost. Članovi smo civilizacije koja daje veliki značaj susedstvu“, rekao je on u govoru posle primanja nagrade Lider godine od Unije arapskih banaka.

Turska trenutno ima četiri islamske banke i namerava da privuče dodatno interesovanje za procvetali islamski finansijski sektor. Pored Kuvejt Turk Katilim Bankaši, druge islamske banke su: Asja Katilim Bankaši AS, Turkije Finans Katilim Bankaši AS i Albaraka Turk.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.