Potpis za Južni tok sredinom meseca

Izvor: RTS, 12.Maj.2009, 12:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potpis za "Južni tok" sredinom meseca

Sprazum o trasi "Južnog toka" kroz Srbiju biće potpisan sredinom maja u Sočiju. Dužina gasovoda na našoj teritoriji 450 kilometara, kapacitet 20 milijardi kubnih metara godišnje.

"Osnovni sporazum o izgradnji gasovoda "Južni tok" kroz Srbiju između "Srbijagasa" i "Gasproma", biće potpisan sredinom maja u Sočiju", izjavio je generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović.

"Sporazum će biti potpisan >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << na skupu koji se u tom ruskom gradu održava od 14. do 16. maja", rekao je Bajatović, dodajući da će gasovod imati kapacitet od 20 milijardi kubnih metara godišnje i da će biti dug na teritoriji Srbije oko 450 kilometara.

Tekst sporazuma je usaglašen i parafiran,  pa će se ove sedmice naći na sednici Vlade Srbije.

"Sporazumom su zaštićeni interesi srpske strane, da nam se ne desi da imamo 49 odsto kapitala i da budemo preglasavani, nego da postoji listing najvažnijih odluka koje se ne mogu doneti bez saglasnosti "Srbijagasa", rekao je Bajatović.

Generalni direktor "Srbijagasa" je naglasio da je veoma bitno što će kapacitet gasovoda kroz Srbiju biti 20 milijardi kubnih metara gasa godišnje i najavio da će zajedničko preduzeće "Gasproma" i "Srbijagasa" biti formirano odmah, sa sedištem u Švajcarskoj.

Zajedničko preduzeće po propisima Srbije

"Ono što je bitno je da u ugovoru piše da će se delatnost zajedničkog preduzeća obavljati u skladu sa propisima Republike Srbije", istakao je prvi čovek "Srbijagasa".

U Sočiju će biti potpisana četiri sporazuma, uz peti - bilateralni sporazum između Rusije i Italije, koji će potpisati premijeri Italije i Rusije Silvio Berluskoni i Vladimir Putin.

"Pre ili posle toga, biće potpisani sporazumi između nacionalnih kompanija Srbije, Grčke, Bugarske i Italije sa ruskim "Gaspromom", čime će najveći broj deonica "Južnog toka" biti definisan i ugovorom preciziran. To, faktički, znači da će "Južnog toka" biti", naglasio je Bajatović.

Banatski Dvor

Što se tiče izgradnje podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru, Bajatović kaže da su tehnički razgovori završeni i pojedinosti su usaglašene.

"Ostalo je pitanje jastučnog gasa, jer bi nam za kapacitet od milijardu kubnih metara gasa trebao jastučni gas", napomenuo je Bajatović i dodao da ukoliko bi se gradio skladišni kapacitet od 400 do 500 miliona kubnih metara to bi moglo bez jastučnog gasa, ali onda skladište u Banatskom Dvoru ne bi imalo regionalni karatker.

Bajatović očekuje da će već 1. jula početi punjenje skladišta u Banatskom Dvoru, tako da ubuduće ne bi trebalo da nam se dešava da zimu dočekamo bez ozbiljnijih rezervi gasa.

"Nažalost, u ovom momentu nemamo kapacitete i za industrijske potrošače, ali radimo i na mogućnosti za izgradnju drugog skladišta, kojim bi Srbija za svoje potrebe obezbedila rezerve gasa u trajanju od 60 do 100 dana i za domaćinstva i industriju", rekao je Bajatović.

Od Rusije do Italije

"Južni tok" je gasovod za transport ruskog prirodnog gasa čija je trasa planirana od ruske luke Novorosijsk, preko dna Crnog mora do bugarske luke Varna, preko Balkanskog poluostrva, Srbije i Mađarske do Austrije i Italije.

"Osnovni sporazum o saradnji", koji definiše izgradnju dela gasovoda "Južni tok" i tranzit prirodnog gasa preko Srbije, potpisali su 24. decembra u Moskvi predsednik upravnog odbora "Gasproma" Aleksej Miler i Dušan Bajatović.

Taj dokument predviđa da ruska kompanija ima 51 odsto udela u zajedničkom preduzeću za izgradnju gasovoda kroz Srbiju, minimalnog protoka od 10 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

U sklopu srpsko-ruskog energetskog aranžmana, prodato je 51 odsto akcija Naftne industrije Srbije za 400 miliona evra, a potpisan je i dokument o izgradnji podzemnog skladišta gasa "Banatski dvor".

Gasovod kroz Srbiju trebalo bi da bude izgrađen najkasnije do 31. decembra 2015. godine. Završetak studije izvodljivosti za izgradnju gasovoda planiran je najkasnije za 30. septembar 2009. godine, a za ceo projekat gasovoda "Južni tok" do 30. juna 2010. godine.

Ulazna tačka gasovoda u Srbiju biće na bugarsko-srpskoj a izlazna na srpsko-mađarskoj granici. Dogovor predviđa i da jedan krak gasovoda prolazi do Republike Srpske.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.