Izvor: Kurir, 20.Jun.2013, 15:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
PREGOVORI: Majkrosoft kupuje Nokiju?!
Korporacija Majkrosoft razgovarala je nedavno sa predstavnicima Nokije o mogućnosti kupovine njenog biznisa s mobilnim telefonima, piše danas
Korporacija Majkrosoft razgovarala je nedavno sa predstavnicima Nokije o mogućnosti kupovine njenog biznisa s mobilnim telefonima, piše danas
Nije jasno koliko je Nokija tražila za svoj biznis. Prošle godine, udeo proizvodnje mobilnih telefona činio je više od polovine prihoda kompanije, koji su dostigli >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << 30,2 milijarde evra (40,15 milijardi dolara).
Vrednost Nokije na američkom tržištu premašuje 14 milijardi dolara, navodi list.
Majkrosoft i Nokija su partneri više od dve godine nakon što je finska kompanija pristala da u svoje smartfone ugrađuje operativni sistem Mmajkrosofta Vindouz fon. Pri tome, američka kompanija je uložila milijarde dolara za pomoć Nokiji u marketingu i razvoju.
To partnerstvo ipak nije dovelo do značajnijeg poboljšanja položaja Majkrosofta u poslu s mobilnim telefonima, iako je Vindouz fon pretekao Blekberi i zauzeo treće mesto na svetskom tržištu smartfona.
Prema podacima istraživačke kompanije IDC, u prvom tromesečju ove godine smartfoni sa operativnim sistemom Vindouz fon činili su nešto više od tri odsto ponude novih pametnih telefona u svetu, u poređenju sa oko 75 odsto sa Androidom.
Pri tome, 79 odsto svih uređaja sa sistemom Vindouz fon prodaje Nokija. U septembru 2010. bivši visoki rukovodilac Majkrosofta, Stiven Elop, postao je glavni izvršni direktor Nokije.







