
Izvor: B92, 04.Feb.2022, 19:09
Odlučeno: Usvojena Odluka o sticanju državljanstva CG bez znanja MUP-a
Vlada je na elektronskoj sednici usvojila Predlog Odluke o izmeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje osnova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom.
I to mimo znanja i predstavnika MUP-a.
Tim dokumentom, predviđeno je da se 10 godina boravka smatra pet godina privremenog plus pet godina stalnog boravka u Crnoj Gori, dok je raniji zakonski uslov za prijem u crnogorsko državljanstvo bio 10 godina stalnog boravka u državi.
Na tom dokumentu MUP je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << radio više od godinu, ali je povučen nakon protesta opozicije.
Pre donošenja Odluke plan je bio da Odbor za sveobuhvatnu izbornu reformu razmatra radni MUP-ov dokument, pa tek kada se u Skupštini usvoji zajedničko mišljenje pošalje Vladi na usvajanje.
Sve je to urađeno jer je parlamentarna većina tražila da Odluka o crnogorskom državljanstvu ide na skupštinski Odbor.
U danu dok se u Skupštini raspravlja o nepoverenju, ugledni pravnici potvrdili su "Vijestima", da Krivokapićeva Vlada ima ustavni legalitet ali ne i legitimitet za donošenje i usvajanje važnih odluka.
Pravno "odlazeća Vlada" tkz. Lame duck (Hramajući patak - odlazeća Vlada) prema članu 110 Ustava trebalo bi da se uzdržava ili da se ustručava za donošenje značajnijih mera i odluka.
Vlada je u aprilu prošle godine, pod pritiskom opozicionih partija i dela parlamentarne većine i u situaciji podignutih identitetskih tenzija, odlučila da odloži usvajanje Izmene Odluke o načinu sticanja crnogorskog državljanstva prijemom.
Osim toga, Vlada je i bila u obavezi da donošenju tako važnih odluka pristupi sa dužnom pažnjom i sa prethodno urađenim analizama, a koje uključuju i širi društveni dijalog.
Tada je usaglašeno i da izmene načina sticanja državljanstva treba donijeti u paketu i sa preciziranjem jasnijih uslova za sticanje tzv. počasnog državljanstva, a koje je godinama jedno od spornih pitanja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova prethodno je pripremilo Nacrt predloga Zakona o registrima prebivališta i boravišta, kojim bi bilo omogućeno da se iz biračkog spiska, kroz ažurno vođenje evidencije o prebivalištu, izbrišu sva imena, koja neustavno ostvaruju pravo glasa u Crnoj Gori, a godinama žive u inostranstvu.
U Nacrtu Odluke, na kojoj je radio MUP, kako je ranije objavljeno, ključna izmena je da i svi građani "koji su i u prekidima boravili 10 godina u Crnoj Gori steknu pravo za sticanje državljanstva".
Važećim Zakonom i Odlukom propisano je da su to mogućnost do sada imali samo oni koji "neprekidno žive 10 godina u Crnoj Gori".
Tokom te odluke Vlade, da se ne prenagli sa usvajanjem novih izmena o načinu sticanja državljansta, ključnu ulogu je odigrao MUP koji je i naglasio da je "dobra demokratska praksa da se prilikom izrade izbornih zakona treba sačekati i stav matičnog Odbora".
Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović na sednici Odbora za izborne reforme sa poslanicima je razgovarao o sadržini dokumenta.
Na sednici Vlade je i Predlog pravilnika o izmenama i dopuni Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Kabineta premijera.
Na sednici je i Predlog za razrešenje predsednika komisije za kadrovska i administrativna pitanja Sergeja Sekulovića, predlog za imenovanje predsednika komisije za kadrovska i administrativna pitanja, Andreja Milovića državnog sekretara u ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Takođe jedna od tačaka elektronske sednice Vlade je i Predlog za postavljenje generalnog direktora direktorata za izvrsenje krivičnih sankcija u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.