Mustafa: Trepča je u svojini Kosova

Izvor: B92, 29.Jan.2015, 12:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mustafa: Trepča je u svojini Kosova

Premijer Kosova Isa Mustafa izjavio je da se u Briselu neće razgovarati o Trepči jer je taj kombinat, kako je rekao, u svojini Kosova.

On je naglasio da se o Trepči “nikada neće razgovarati“ u Briselu i da Beograd samo želi da skrene pažnju sa svojih ekonomskih problema i nestabilnosti, prenosi dnevnik Koha ditore.

Mustafa je ocenio da su izjave zvaničnika Srbije “dolivanje ulja na vatru“ i dodao da nije tačno da su kosovski ministri išli u Beograd da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bi razgovarali o Trepči.

"Niko nije išao u Beograd da bi razgovarao o Trepči. Trepča je naša. Ne zamarajte se time ko je šta od srpskih zvaničnika rekao, jer oni pokušavaju da stvore zabunu. Mislim da pitanje Trepče nikome na Kosovu ne treba da bude nejasno. Ona je naša, nalazi se na našoj zemlji", naveo je Mustafa.

Vlada Srbije tvrdi da je Trepča imovina Srbije.

Zahtev da Trepča bude transformisana u javno preduzeće na Kosovu bio je jedan od povoda za proteste u utorak u Prištini koji su prerasli u žestoke sukobe demonstranata i policije.

Mustafa je pozvao građane da se ne pridružuju protestima koje najavljuje opozicioni Pokret Samoopredeljenja.

Kosovski ministar za evropske integracije Bekim Čolaku smatra da pitanje imovine Trepče ne može biti rešavano u dijalogu, već pred međunarodnim sudom.

On se zalaže da Zajednica srpskih opština (ZSO) bude što pre formirana, ali bez zakonodavnih ovlašćenja i očekuje da će 9. februara u Briselu biti rešeno pitanje pravosudja.

Imovinu Kosova, uključujući rudnike, niko ne može osporiti, ali sva potraživanja u vezi sa ulaganjem i dugovima mogu biti rešavana na Kosovu i pred međunarodnim sudom, rekao je Čolaku bečkom dnevniku "Standard".

On dodaje da, posebno kad je reč o Trepči, Kosovu ne duguje samo Srbija, već mnoge druge države, te navodi da su nerešenoj situaciji doprineli mnogi nesporazumi, ali da je kosovska vlada uspale da spreči gašenje tog preduzeća, pa Agencija za privatizaciju sada ima dovoljno vremena da pripremi privatizaciju.

Uprkos, kako kaže, namernim zastojima, Čolaku ne veruje da će biti problema prilikom formiranja Zajednice srpskih opština, ali ističe da je jasno kako će izgledati.

"Može se nazivati parlamentom, ali neće imati nikakve pravne efekte i nikada neće biti treći nivo vlasti, jer bi time naša država i naš Ustav bili minirani, što je potpuno neprihvatljivo", poručio je on.

Čolaku smatra da ZSO treba što pre da se formira, dodajući da su obe strane predale svoje predloge i da treba da se sastanu kako bi se izradio odgovarajući nacrt.

Na severu su, dodao je, "paralelne organizacije" potpuno nepotrebne jer da nemaju nikakvu ulogu, a ukoliko dođe do odlaganja u integrisanju pravosudnih institucija severa pitanje je šta će Euleks učiniti, s obzirom da je jedan od glavnih zadataka te misije da se primeni sporazum iz Brisela.

"Rasformiranje paralelnih struktura stvara mogućnost da Euleks na normalan način radi na severu. Moje očekivanje je da će poglavlje o pravosuđu biti rešeno prilikom prvog sastanka u dijalogu 9. februara i da će odmah biti primenjeno. Postoje zgrade, zna se kako zaposliti ljude. Na licu mesta je sve spremno", kazao je on.

Potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, prema njegovim rečima, Priština očekuje pred kraj proleća, u aprilu ili maju, a veliki problem za vlast u Prištini, dodaje, predstavlja ilegalna migracija.

Priština namerava da preduzme korake u sprečavanju ilegalnog napuštanja zemlje, tvrdi Čolaku, kaže da to nije jednostavno i od Srbije očekuje tešnju saradnju, jer "većina ljudi preko Srbije ide dalje u države EU".

On očekuje viznu liberalizaciju do kraja godine, navodi da bi građani Kosova bili vrlo razočarani ako odluka o tome izostane, a kad je reč o specijalnom sudu za ratne zločine navodi da se razgovori trenutno vode u vladi, skupštini i u kancelariji predsednice, te da očekuje da će pravni okvir biti donet u narednim nedeljama.

Taj sud će, zaključio je, pomoći Kosovu da poboljša svoj međunarodni imidž, jer je "suočeno sa stravičnim optužbama".
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.