MISTERIJA: Na Kopaoniku i Radanu nađeno 11 gradova

Izvor: Mondo, 11.Nov.2017, 16:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MISTERIJA: Na Kopaoniku i Radanu nađeno 11 gradova

Arheolozi Narodnog muzeja Toplice iz Prokuplja i Narodnog muzeja iz Beograda otkrili su 11 izgubljenih gradova na obroncima Kopaonika i na planini Radan.

Oni su nastavili arheološka istraživanja u opštini Kuršumlija, koja se sprovode svake jeseni već pet godina, i do sada otkrili 11 izgubljenih gradova na obroncima te dve planine.

Za pet gradova koji su otkriveni oko Lukovske banje do sada >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << se nije znalo.

Arheolog Narodnog muzeja Toplice Julka Kuzmanović Cvetković rekla je da tih pet gradova još predstavljaju misteriju i da su potrebna opsežnija arheološka istraživanja kako bi se saznalo više o njima.

"Ti gradovi nisu bili evidentirani na arheološkoj mapi Srbije. U pitanju su utvrđeni gradovi na vrhovima planinskih venaca, oko Lukovske banje. Ono što sada možemo da pretpostavimo je da ti gradovi imaju veze sa nekakvom delatnošću na tom prostoru, najverovatnije sa rudarstvom", kazala je Kuzmanović Cvetković.

Foto: Mondo/Goran Sivački

Na pojedinim mestima, u podnožjima utvrđenih gradova, arheolozi su pronašli ostatke naselja, koji ukazuju da se tu živelo od praistorije do srednjeg veka.

Arheolog Narodnog muzeja iz Beograda Emina Zečević rekla je da dosadašnja arheološka otkrića na čitavoj teritoriji opštine Kuršumlija, u potpunosti menjaju dosadašnja saznanja o istoriji tog kraja.

Arheološko čudo: Ispod Pirota neverovatno otkriće

"Sve ovo što smo pronašli i otkrili gotovo u potpunosti menja ono što smo do sada znali. Na primer, sada znamo da je ovaj kraj, današnja kuršumlijska sela i čitava okolina, bila daleko naseljenija u odnosu na danas, ali i mnogo bogatija", kazala je Zečević.

Arheolozi su evidentirali oko 140 lokaliteta iz razlčitih vremenskih epoha.

Foto: MONDO/Branka i Saša Jovanović

Zečević je rekao da ovi lokaliteti otkrivaju da su kroz kuršumlijski kraj vodile veoma značajne saobraćajnice i mnogo se intenzivnije živelo.

Arheolog Milan Savić iz Kuršumlije rekao je da je potrebna pomoć države i opštine Kuršumlija da se urade detaljnija arheološka istraživanja, jer su od velikog značaja, ne samo za Kuršumliju, već i za Srbiju.

VELIKO OTKRIĆE: Tajanstvene antičke zlatne pločice

"Potrebno je uraditi sondiranje pojedinih lokaliteta, kako bi smo došli do arheološkog materijala i na osnovu njega otkrili preciznije detalje o istorijskoj prošlosti ovog kraja. Kuršumlija bi imala veoma značajnu i atraktivnu turističku ponudu", kazao je Savić.

Arheološka istraživanja se nastavljaju naredne nedelje. Inače, ova istraživanja su prva, posle više od sto godina, od kada je kuršumlijski kraj obišao poznati putopisac Feliks Kanic i jedini ostavio zapise o pojedinim lokalitetima.

Nastavak na Mondo...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.