Lovci za čudovište iz Loh Nesa ostali u ŠOKU posle novog otkrića

Izvor: Blic, 15.Apr.2016, 16:51   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lovci za čudovište iz Loh Nesa ostali u ŠOKU posle novog otkrića

Ono što je moglo da bude otkriće veka pretvorilo se u veliko razočaranje: čudovište dugo devet metara na dnu škotskog jezera Loh Nes nije legendarna “Nesi”, već nešto sasvim drugo.

Veruje se da je reč o davno izgubljenom filmskom rekvizitu koji je potonuo posle snimanja filma “Privatni život Šerloka Holmsa”, sa Kristoferom Lijem u glavnoj ulozi, koji je 1970. režirao poznati holivudski reditelj Bili Vajlder.

Rekvizit je nađen na dnu jezera prilikom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << poslednjeg pretraživanja pojasa dubokog 230 metara. Podvodni robot “Munin” spustio se na područje koje nikada ranije nije bilo istraženo.

Portparol turističke organizacije “Vizit Skotland”, koja je finansirala projekat, izjavio je da je prilikom operacije otkriveno prepoznatljivo biće.

“Iako ima oblik Nesi, to nisu ostaci čudovišta koje već 80 godina zbunjuje svet, već zvezde sa filmskog platna”, rekao je on.

Čudovište koje se pojavljuje u Vajlderovom filmu zapravo je bila maskirana podmornica, koja je, kako se veruje, potonula posle snimanja.

Tokom najnovijeg istraživanja Los Nesa otkriveni su bombarder oboren u Drugom svetskom ratu, 100 godina star ribarski brod i ostaci hidroaviona “Krusejder”, kojim je Džon Kob 1952. pokušao da obori svetski rekord u brzini kretanja po vodi.

Još na samom početku pretraživanja jezera lovci na čudovište doživeli su razočaranje, jer se ispostavilo da su tvrdnje o rovu u kome se skriva Nesi takođe netačne i da na dotičnom mestu nema nikakvih geografskih anomalija.

Projekat pretraživanja Loh Nesa već dve nedelje realizuje norveška tehnološka kompanija “Kongsberg maritim”, uz podršku Projekta “Loh Nes” i turističke organizacije “Vizit Skotland”.

Zbog velike dubine i strmih bočnih zidova jezero je veoma teško pretražiti. Robot “Munin” mapira široka područja do dobine od 1.500 metara i u prošlosti je korišćen u potragama za oborenim avionima i potonulim brodovima.

Iako nema dokaza o postojanju legendarnog čudovišta, zanimanje za sve što ima veze s njim obezbeđuje škotskoj ekonomiji prihod od oko 60 miliona funti (75 miliona era). Stotine turista svake godine poseti Loh Nes u nadi da će ga videti.

“Veoma nam je drago što vidimo rezultate dubinskog istraživanja koje sprovodi ‘Kongsberg’, ali bez obzira na najsavremeniju opremu i sve što istraživanje bude pokazalo, misterija u vezi sa onim što se krije u vodama Loh Nesa živeće i dalje”, kaže Malkolm Rahid, izvršni direktor turističke organizacije “Vizit Skotland”.

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Lovci za čudovište iz Loh Nesa ostali u ŠOKU poslijenovog otkrića

Izvor: Cafe.ba, 15.Apr.2016

Ono što je moglo da bude otkriće vijeka pretvorilo se u veliko razočaranje: čudovište dugo devet metara na dnu škotskog jezera Loh Nes nije legendarna Nesi, već nešto sasvim drugo.

Nastavak na Cafe.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.