Korona virus: Veštačka inteligencija uskače u borbu protiv Kovida-19

Izvor: B92, 23.Apr.2020, 22:46

Korona virus: Veštačka inteligencija uskače u borbu protiv Kovida-19

Kako mašinsko učenje koristi podatke u potrazi za lekovima koji bi mogli da olakšaju ili izleče Kovid-19.

Čini se da je neophodno uložiti nadljudski napor da bi se ublažila globalna pandemija koja ubije tolike ljude.

Važnost veštačke inteligencije je možda predimenzionirana - ali kad je u pitanju medicina, ona se već višestruko dokazala.

Može li onda mašinsko učenje da doraste izazovu pronalaženja leka za ovu jezivu bolest?

Sistem >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je podeljen u tri dela koji:

Ali doktor Braun kaže da je izuzetno malo verovatno da će rešenje biti samo jedan lek.

I za Hilks to znači detaljnu analizu osam milion mogućih parova i 10,5 milijardi trostrukih kombinacija lekova koji proističu iz 4.000 odobrenih lekova na tržištu.

Profesor Ara Darzi, direktor Instituta za inovaciju globalnog zdravlja sa Imperijalnog koledža, kaže za BBC Njuz: "Veštačka inteligencija ostaje jedan od naših jačih puteva za postizanje opipljivih rešenja, ali postoji fundamentalna potreba za visokim kvalitetom, robusnim i čistim setovima podataka."

"Do sada je većina informacija čuvana u pojedinačnim firmama kao što su velike farmaceutske kompanije ili bila izgubljena u intelektualnom vlasništvu i starim laboratorijskim prostorima na univerzitetima."

"Nikada pre nije postojala ovolika potreba da se objedine svi ti raznovrsni izvori podataka o otkriću lekova kako bi se istraživačima omogućilo uz pomoć veštačke inteligencije da primene nove tehnike mašinskog učenja da bi što je pre moguće generisali nove metode lečenja za Kovid-19."

U SAD, partnerstvo između laboratorija Barabasi sa Univerziteta Nortistern, Stenfordskog instituta za mrežnu nauku i bio-tehnološkog start-apa Šifer medicina takođe traga za lekovima koji mogu brzo da se preusmere na lečenje od Kovida-19.

Uobičajeno bi samo da svi oni počnu da rade zajedno bilo potrebno "godinu dana papirologije", kaže glavni rukovodilac Šifera Alif Saleh.

Ali niz poziva preko Zuma sa "neprikosnoveno motivisanom grupom ljudi da urade posao, da ne pominjemo sa mnogo slobodnog vremena", ubrzalo je stvari.

"Za poslednje tri nedelje bi inače bilo potrebno pola godine. Svi su batalili sve što su radili", kaže on.

Njihovo istraživanje već je dovelo do iznenađujućih rezultata, uključujući:

Neke kompanije za veštačku inteligenciju već tvrde da su izolovale lekove koji bi mogli da pomognu.

BenevolentAI otkrio je baricitinib, lek koji je već odobren za lečenje reumatičnog artritisa, kao potencijalni metod lečenja koji bi sprečio da virus inficira plućne ćelije.

I on je sada ušao u kontrolisano ispitivanje u američkom Nacionalnom institutu za alergije i zarazne bolesti.

Za to vreme, naučnici iz Južne Koreje i SAD-a koji koriste duboko učenje za istraživanje potencijala komercijalno dostupnih antiviralnih lekova predložili su da bi atazanavir, koji se koristio za lečenje od Aidsa, mogao da bude dobar kandidat.

Druge kompanije koriste veštačku inteligenciju u druge svrhe, kao što je analiza snimaka da bi se smanjio teret sa radiologa i pomoglo da se predvidi kojim pacijentima će najverovatnije biti potreban respirator.

Kineski tehnološki gigant Alibaba, na primer, najavio je algoritam koji tvrdi da može da postavi dijagnozu u roku od 20 sekundi sa 96 odsto tačnosti.

Ali neki eksperti upozoravaju da su sistemi veštačke inteligencije najverovatnije učeni na podacima o poodmaklim infekcijama, što znači da su manje efikasni u otkrivanju ranih znakova virusa.

Mora da postoji globalni napor donosilaca odluka da bi se ubedile velike farmaceutske kompanija da udruže snage sa manjim bazama podataka o lekovima, akademicima i dobrotvornim istraživačkim organizacijama kako bi se sakupili svi resursi podataka na jedno mesto, kaže profesor Darzi.

"Nikada nije bilo važnije da podaci o otkrićima lekova otkriju svoje tajne kako bi veštačka inteligencija mogla da pomogne u borbi protiv Kovida-19", kaže on.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: Coronavirus

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Korona virus: Veštačka inteligencija uskače u borbu protiv Kovida-19

Izvor: Radio 021, 23.Apr.2020

Kako mašinsko učenje koristi podatke u potrazi za lekovima koji bi mogli da olakšaju ili izleče Kovid-19...Getty ImagesMože li veštačka inteligencija da pronađe lek za virus korona?..Čini se da je neophodno uložiti nadljudski napor da bi se ublažila globalna pandemija koja ubije tolike ljude...Važnost...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.