Konstituisanje parlamenta

Izvor: RTS, 31.Maj.2012, 08:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Konstituisanje parlamenta

U Skupštini Srbije počela konstitutivna sednica na kojoj će poslanicima biti potvrđeni mandati. Na dnevnom redu izbor predsednika i potpredsednika Skupštine, imenovanje generalnog sekretara, izbor članova radnih tela i stalnih parlamentarnih delegacija u međunarodnim institucijama.

11.22 - Verifikaciona komisija potvrdila mandate svim poslanicima. Očekuje se nastavak sednice.

10.25 - Sednica je prekinuta da bi verifikaciona komisija utvrdila saglasnost uverenja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << o izboru za narodne poslanike i izveštaja Republičke izborne komisije. Nastavak sednice oko 11.20.

10.10 - Počela konstitutivna sednica Skupštine Srbije. Predsedava najstariji poslanik Zaharije Trnavčević, iz koalicije "Preokret".

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije počela je nešto posle 10 sati izvođenjem himne "Bože pravde". Poslanike je na ulazu u zgradu Doma Narodne skupštine na Trgu Nikole Pašića dočekala Garda Vojske Srbije i crveni tepih.

Generalni sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović izjavio je da će polaganjem zakletve izabranog predsednika Srbije biti i formalno stvorena mogućnost za formiranje vlade i izrazio uverenje da će brzo biti postignut dogovor o tome.

"Potrebno je da se vlada formira što pre. Svi koji u ovom trenutku čine parlamentarnu većinu će vrlo brzo postići dogovor, a danas će biti i formalno stvorena mogućnost za to. Verujem da ćemo vrlo brzo dobiti vladu", rekao je Odalović za RTS.

Izuzetno važno da se vlada formira pre leta odnosno da počne sa pripremama o budućoj politici pre tog perioda, rekao je Odalović.

Sednici predsedava najstariji narodni poslanik Zaharije Trnavčević (86). Pored 243 od ukupno 250 poslanika, sednici prisustvuju i članovi vlade i članovi Republičke izborne komisije.

Skupština je konstituisana potvrđivanjem mandata dve trećine narodnih poslanika, čime prestaje mandat prethodnom sazivu, a Zaharije Trnavčević će predsedavati sednici do završetka konstituisanja – izbora predsednika, potpredsednika i sekretara Skupštine.

Trnavčeviću, kao najstarijem, pomažu najmlađi poslanici: Jelena Budimirović sa liste "Pokrenimo Srbiju", Jovana Joksimović sa liste "Izbor za bolji život", Nevena Stojanović iz koalicije SPS–PUPS–JS i Bojana Božanić sa liste Demokratske stranke Srbije.

Sednica je prekinuta oko 10.25 kako bi tročlana verifikaciona komisija utvrdila saglasnost uverenja o izboru za narodnog poslanika sa izveštajem Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima. Članovi komisije su Gojko Radić sa liste "Pokrenimo Srbiju", Nenad Konstantinović sa liste "Izbor za bolji život" i Milisav Petronijević sa liste SPS–UPS–JS.

Nastavak sednice planran je oko 11.20 časova.

Budući parlament činiće 73 poslanika koalicije "Pokrenimo Srbiju", 67 poslanika koalicije "Izbor za bolji život", 44 koalicije SPS–PUPS–JS, 21 iz DSS-a, 19 koalicije "Preokret", 16 iz URS-a, pet iz Saveza vojvođanskih Mađara, dva stranke Sulejmana Ugljanina i po jednog poslanika lista "Sve zajedno", Koalicija Albanaca Preševske doline i stranka "Nijedan od ponuđenih odgovora".

Novi poslanici, po prvi put, polažu zakletvu koja glasi:

"Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i građanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti građanima Srbije, istini i pravdi".

Skupština se konstituiše potvrđivanjem mandata dve trećine poslanika, čime će i formalno prestati mandat starom sazivu.

Više žena, manje odbora

U novom sazivu parlamenta će biti više žena nego što je bilo u prethodnim.

Uoči parlamentarnih izbora u Srbiji najavljivano je da će u budućem sazivu republičkog parlamenta trećina poslanika biti žene, ali će ih u poslaničkim klupama, nakon što su podeljeni mandati, biti nešto manje. Od očekivanih 84, u novoj Skupštini Srbije biće 81 predstavnica lepšeg pola.

Prošlogodišnjim izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika predviđena je obaveza da svaki treći poslanik bude iz manje zastupljenog pola, a stranke su taj zahtev ispunile prilikom predaje izborne liste. Još jedna novina koja će sačekati naredni skupštinski saziv jeste i za trećinu manji broj skupštinskih odbora, kojih će ubuduće biti 20, umesto dosadašnjih 30.

Novi poslovnik o radu propisao je spajanje odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu, i za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj.

Stari naziv zadržaće odbori za Kosovo i Metohiju, za evropske integracije, za zdravlje i porodicu, za kulturu i informisanje i za zaštitu životne sredine. Odbor za inostrane poslove biće preimenovan u Odbor za spoljne poslove, a deo poslanika biće uključen u rad novog Odbora za kontrolu službi bezbednosti.

Novina su i Odbor za dijasporu i Srbe u regionu, Odbor za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja i Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava.

Parlamentarci više neće imati priliku da sede u Odboru za omladinu i sport, predstavke i predloge, privatizaciju i međunacionalne odnose. Narodna skupština je konstituisana kada se potvrdi mandat dve trećine poslanika. Na posebnoj sednici Skupštine, izabrani predsednik Srbije Tomislav Nikolić položiće zakletvu čime će početi da teče njegov petogodišnji mandat.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.