Ko odgovara za pirateriju  roditelj ili dete?

Izvor: B92, 11.Jan.2014, 19:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko odgovara za pirateriju " roditelj ili dete?

Roditelji nisu odgovorni za ilegalnu razmenu muzičkih fajlova svoje odrasle dece, odlučio je Vrhovni sud Nemačke. Stručnjaci kažu da je reč o jakom udarcu industriji uterivanja navodno neplaćenih usluga.

Roditelji svojoj odrasloj deci mogu da daju svoj internet priključak na korišćenje, bez obaveze da ih prethodno upozore na opasnosti od zloupotrebe, niti moraju da ih pri tome kontrolišu. To je nedavno odlučio Savezni sud u Karlsrueu (BGH). Vrhovni sud Nemačke se pozvao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na "posebno poverenje između članova porodice", prenosi Dojče vele.

Tek kada roditelji imaju razloga da veruju da se njihov priključak za internet zloupotrebljava za kršenje autorskih prava, oni to moraju da spreče ili na drugi način preuzmu za to odgovornost, kaže se dalje u presudi.

Očuh je trebalo da plati 3500 evra za pastorka

Povod za ovu presudu je sledeći slučaj: očuh jednog dvadesetogodišnjaka optužen je da plati oko 3500 evra muzičkim koncernima zbog činjenice da je jednog dana 2006. godine, sa njegovog internet priključka, više od 3.700 muzičkih snimaka postavljeno za ilegalno preuzimanje na internet portalu "BearShare".

Međutim, očuh je odbio da plati, tvrdeći da on to nije uradio, već njegov posinak. I vrhovni sud Nemačke mu je dao za pravo: Zbog porodične veze sa pastorkom, očuh mu je prepustio svoj internet priključak, a pored toga, sud je obrazložio presudu i rečima da su punoletne osobe same odgovorne za svoje postupke.

Što se tiče odgovornosti za ono što učine maloletna deca, Vrhovni sud je odluku doneo još 2012. Dakle, roditelji u principu nisu odgovorni kada deca koriste internet da ilegalno razmenjuju muziku. To važi samo pod sledećim uslovima: roditelji treba svojoj deci da daju do znanja da su portali za razmenu nezakoniti i ne smeju imati nikakvu konkretnu sumnju da je njihovo dete ignorisalo tu zabranu.

Udarac industriji naplaćivanja navodno neplaćenih usluga

Kazne za nelegalnu upotrebu muzike ili filmova na internetu postale su veoma učestale, konstatovala je "Zajednica protiv ludila uterivanja neplaćenih usluga". U toj zajednici tvrde da je 2012. poslato više od 110.400 pisama sa kaznama zbog navodno neplaćenih usluga.

Ta organizacija za 2013. očekuje oko 165.000 sličnih pisama upućenih korisnicima interneta, koji nisu ništa drugo nego uterivanje dugova. Advokat i stručnjak za kazne za navodno neplaćene usluge, Johanes fon Riden, pozdravio je odluku Vrhovnog suda: to je značajno smanjenje odgovornosti vlasnika priključka interneta u odnosu na dosadašnju, veoma strogu praksu.

"To je još jedan, prilično jak udarac industriji slanja pisama i uterivanja dugova za navodno neplaćenih usluge," rekao je advokat iz Berlina.

Foto: Grant Cochrane / FreeDigitalPhotos.net

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Ko odgovara za pirateriju " roditelj ili dete?

Izvor: B92, 11.Jan.2014

Roditelji nisu odgovorni za ilegalnu razmenu muzičkih fajlova svoje odrasle dece, odlučio je Vrhovni sud Nemačke. Stručnjaci kažu da je reč o jakom udarcu industriji uterivanja navodno neplaćenih usluga...Roditelji svojoj odrasloj deci mogu da daju svoj internet priključak na korišćenje, bez...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.