Kantarion - lek protiv hemoroida i čira na želucu

Izvor: Kurir, 10.Dec.2014, 07:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kantarion - lek protiv hemoroida i čira na želucu

Ova biljka pomaže i kod psihičkih oboljenja, za lečenje umerene i blage depresije

Kantarion (Hypericum perforatum) u našem narodu je poznat i pod imenima bogorodičina trava, gospino zelje, strašno zelje, gorac i sentjanzovka. To je višegodišnja zeljasta biljka s razgranatim korenom. Stabljika je uspravna, gola, visine od 20 do 100 cm. Cvetovi su žuti, dok je plod bradavičasta čaura. Raste po suvim brežuljcima, na osunčanim livadama, pustom i neobrađenom zemljištu, >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << krčevinama i rubovima šuma.

Kad i kako se bere

U maju i junu bere se gornja trećina biljke sa žutim cvetovima, koji ne bi trebalo da precvetaju. Suši se u hladu, na promajnom mestu, nekoliko dana ili se koristi svež.

Šta leči

Kantarion se upotrebljava spolja, kao ulje za posekotine, opekotine, hemoroide, rane, i kao antiseptik, a iznutra kao čaj za lečenje gastritisa, čira na želucu, proliva, žutice, glavobolje, bubrežnih i menstrualnih tegoba.

Preporučuje se i kod nekontrolisanog mokrenja. Koristi se kod psihičkih oboljenja, za lečenje umerene i blage depresije. Jača kosu i oporavlja onu oštećenu farbanjem.

Ipak budite oprezni

Kantarion stimuliše jetrene enzime da brže metabolišu lekove i na taj način se smanjuje njihova koncentracija u krvi, pa tako može znatno da smanji ili da poništi dejstvo primenjenog leka (lekovi za smirenje i anksioznost, antiretroviralni, za srce i pritisak, smanjivanje holesterola i triglicerida).

Poznati su slučajevi da su žene, uprkos primeni kontraceptivnih pilula, zatrudnele jer su istovremeno koristile kantarion, i to su tzv. kantarionove bebe.

S lekovima koji deluju na centralni nervni sistem („tramadol“, „litijum“...) interakcija može biti opasna po život.

UPOZORENJE: Kantarion ne treba koristiti tokom trudnoće i dojenja jer ne postoje podaci o tome kako utiče na organizam

Ulje

Bocu napuniti do tri četvrtine visine cvetovima, staviti unutra i stabljiku, a zatim naliti domaćim maslinovim uljem da ogrezne. Lagano začepiti plutanim čepom, izneti na sunce i ostaviti tako godinu dana. Postupak dozrevanja kantarionovog ulja može i da se ubrza ako se cvetovi i biljka preliju maslinovim uljem (bocu ugrejati da ne pukne!) zagrejanim na 60 do 70 stepeni i ostave u boci bar deset dana, od čega najmanje dva na suncu. Kantarionovo ulje je bolje ako duže odstoji.

Vino za bolje varenje

Četrdeset grama cvetova kantariona preliti litrom kvalitetnog belog vina i ostaviti na toplom mestu mesec dana. Procediti i piti dve čašice dnevno pre jela.

Čaj

Kafenu kašičicu kantariona preliti sa 2 dl provrele vode i ostaviti poklopljeno 10-15 minuta. Pije se tri puta dnevno.

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.