
Izvor: RTS, 03.Nov.2010, 10:43 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jutro posle zemljotresa
U Kraljevu, gde je pričinjena velika materijalna šteta, proglašena vanredna situacija. U pojedinim delovima grada i dalje nema struje i vode, a u prekidu su i neke telefonske veze. Svi su uključeni u saniranje posledica noćašnjeg zemljotresa. Škole danas neće raditi.
Još jedan zemljotres osetio se u Kraljevu, jutros, oko 9.25. Telefonske veze su u prekidu. Stanovnici su istrčali iz svojih kuća. Za sada nema >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << informacija o žrtvama ili šteti. Pretpostavlja se da je reč samo o najjačem u seriji naknadnih potresa, koji su posledica smirivanja tla.
Okružni, opštinski i gradski štabovi civilne zaštite proglasili su vanrednu situaciju na području Kraljeva i formirali stručne komisije koje će obilaziti teren radi snimanja stanja posle zemljotresa.
Pomoćnik ministra untrašnjih poslova Predrag Marić precizirao da vanredna situacija nije isto što i vanredno stanje.
Vanredna situacija se proglašava kada lokalna samouprva nije u mogućnosti da se sopstvenim kapacitetima izbori sa posledicama, pa joj je u saniranju štete potrebna pomoć ostalih državnih službi.
"Vanredna situacija znači da je lokalnoj samoupravi potrebna pomoć da normalizuje funkcionisanje svih službi. To ne znači da lokalna samouprava nije sposobna, već da ozbiljnost situacije prevazilazi njene kapacitete", objasnio je Marić.
Inače, u Kraljevu, gde je noćašnji zemljotres pričinio veliku materijalnu štetu, proglašena je vanredna situacija. U pojedinim delovima grada i dalje nema struje i vode.
Jedinice Žandarmerije i Sektora MUP-a za vanredne situacije su i dalje na terenu. Načelnik sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Predrag Marić rekao je da je situacija pod kontrolom.
Prema njegovim rečima, u dogovoru ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića, koji je u Kraljevo došao tokom noći, sa gradskim vlastima, svi su uključeni u saniranje posledica zemljotresa koji je oštetio veliki broj objekata, posebno u tri okolna sela.
Ima puno javnih objekata i stambenih kuća koje su oštećene, neke manje, neke više. Tokom dana će biti obavljeno snimanje stanja na terenu i utvrđivanje u kojim od tih objekata će biti moguće nastaviti život, naveo je Marić.
Škole u Kraljevu i okolnim selima danas neće raditi.
Specijalizovane ekipe Sektora za vanredne situacije ostaće u Kraljevu, ali ne zato što se očekuju novi udari već, kako je objasnio Marić, zbog posla koji u narednim satima treba da se obavi.
Zemljotres je najviše štete naneo naselju Grdici, gde je poginuo bračni par Natalija i Siniša Stašić.
Velika materijalna šteta u Vitanovcu
U selu Vitanovcu, gde je bio epicentar noćašnjeg potresa, trenutno nema struje ni vode. Na mnogim objektima, privatnim kućama i školi, vidljivi su tragovi glavnog udara koji je bio 5.4 stepena Rihterove skale.
To mesto ima 850 domaćinstava sa oko 2.000 ljudi, a štetu je pretrpelo oko 70 odsto objekata.
Predsednik Mesne zajednice "Vitanovac" Dragan Ilić rekao je da je nekoliko meštana lakše povređeno i da je pričinjena velika materijalna šteta.
Prema rečima meštana, noć i jutro posle zemljotresa bili su im gori od vremena bombardovanja.
Noćašnji zemljotres najviše se osetio u šumadijskoj opštini Knić, koja se nalazi tridesetak kilometara od Kraljeva. U celoj opštini, dvadesetak minuta nije bilo struje. Najjači potres bio je u oblasti vodovodne akumulacije "Gruža".
Posle glavnog udara, bilo je još nekoliko manjih, a u narednim satima može uslediti još potresa, ali znatno slabijeg intenziteta.
Zemljotres se osetio širom Srbije: u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Jagodini, Smederevu, Čačku, Novom Pazaru, Pirotu, Bujanovcu, ali na sreću, nije bilo znatnih posledica.
Pogledaj vesti o: Zemljotres u Kraljevu, Ivica Dačić, Seizmološki Zavod Srbije