
Izvor: Vesti-online.com, 11.Okt.2018, 13:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jerevan: Francuska spremila nizak udarac Srbiji
Takozvana Republika Kosovo, kako najavljuju prištinske vlasti, ne samo da će na samitu Frankofonije u Jerevanu postati pridružena članica ove međunarodne organizacije, već će i kosovski predsednik Hašim Tači u glavnom gradu Jermenije dobiti priliku da govori o opciji korekcije granica, sa mogućnošću ujedinjenja Preševske doline sa Kosovom, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << piše Sputnjik.
- Frankofonija je, podsetimo, osnovana 1970. godine, i u početku je bila mali klub severnih zemalja u kojima se govori francuski jezik. Danas je to važna međunarodna organizacija koju čine 54 zemlje-članice, 26 država-posmatrača i četiri pridružene članice, koje sarađuju na polju kulture, nauke, ekonomije, pravde i mira - kaže dr Srđan Perišić, profesor međunarodnih odnosa.
Kosovo je, podseća Perišić, dobilo status posmatrača u Frankofoniji 2014. godine, dok Srbija taj status ima od 2006.
- Frankofonija okuplja 84 države, od kojih veliki broj nije priznao Kosovo kao samostalnu državu, a evo sada će to da se provuče kroz ovaj samit u Jermeniji. Dakle, Kosovo je time praktično napravilo jedan iskorak, dobar diplomatski potez, a jasno je ko u ovom slučaju pomaže prištinskim vlastima. To je isključivo Francuska. Ovo je zapravo kontraudar Kosova, da preko Frankofonije pojača svoje međunarodno priznanje i sada se očekuje pritisak Pariza na članice ove međunarodne organizacije koje nisu priznale Kosovo, da to urade - objašnjava Perišić.
Na pitanje koliko je pridruženo članstvo Kosova u Frankofoniji pogodno tlo za realizaciju ideja prištinskih vlasti o nezavisnosti, istoričar Dragomir Anđelković kaže da treba imati na umu da Frankofonija nije međunarodna organizacija poput UN ili OEBS-a, odnosno da nije organizacija od velikog političkog značaja.
Prema njegovim rečima, Kosovu je zato lakše da uđe u tu vrstu organizacije nego u UN, jer ta vrsta asocijacije zavisi, u velikoj meri, od stava Pariza.
- Otuda dobra volja Pariza može Kosovo da uvede u Frankofoniju, a to nama samo treba da pokaže da nam današnja Francuska svakako nije saveznik, a verovatno ni prijatelj. Kada govorimo o tome da li će Kosovo u Frankofoniji dobiti dodatni prostor za delovanje, treba znati da je pridruženo članstvo u ovoj organizaciji u velikoj meri usmereno ka albanskoj javnosti na Kosovu i Metohiji. Tači se bori sa Haradinajem i koristi svaku priliku da se istakne kao neko ko se bori za albanske interese - smatra Anđelković.
Dr Srđan Perišić pak veruje da Frankofonija nije nimalo bezazlena organizacija, i da prijem Kosova u pridruženo članstvo predstavlja vid pritiska na Srbiju.
- Francuska ovde potpuno stoji na antisrpskim pozicijama. Ta zemlja, koja dosad uopšte nije bila ni u kakvim razgovorima na relaciji Beograd-Priština, sada se pojavljuje kako dodatni saveznik Albanaca sa Kosova - kaže Perišić.
Inače, na samitu Frankofonije u glavnom gradu Jermenije odlučivaće se i o zahtevu Srbije da postane pridružena članica te međunarodne organizacije, a našu zemlju će predstavljati ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Nastavak na Vesti-online.com...
Kossev: Kosovski zvaničnici zadovoljni zbog odluke OIF
Izvor: B92, 11.Okt.2018
Kosovski zvaničnici izrazili su zadovoljstvo zbog odluke Međunarodne organizacije Frankofonije (OIF) da Kosovo postane pridružena članica te organizacije...To prenosi informativni portal KoSSev..."Sledeća dobra vest za Kosovo dolazi iz Jermenije. Od posmatrača, Kosovo je postalo pridruženi član...