Izvor: Vesti-online.com, 14.Apr.2016, 17:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evo kako se Jeremić predstavio u UN
Vuk Jeremić je, predstavljajući u UN program rada te svetske organizacije u narednom mandatu, istakao da obezbeđivanje mira, stabilnosti i kontinuiranog ljudskog napretka u sadašnjim uslovima zahteva nove globalne strategije i rešenja, kao i intenzivniju međunarodnu saradnju.
Kandidat Srbije predstavlja platformu za vodjenje UN. Delegati pozitivno iznenadjeni dokumentom od čak 81 strane. pic.twitter.com/ztQHTSnV9H— >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Nikola Jovanovic (@Nik_Jov) April 14, 2016
- Ovo je odlučujući momenat za našu generaciju, za svet koji je usred duboke transformacije koja je bez presedana po obimu i tempu - rekao je Jeremić na početku predstavljanja.
I dok, kako je rekao, svet postaje sve više međuzavisan, multipolaran i globalizovan, on je sve više opterećen geopolitičkim trvenjem, ubrzanom ekološkom degradacijom i erozijom poverenja u međunarodni sistem.
Jeremić je ukazao i na sve glasnije kritike da je sistem UN nezadovoljavajući i da sadrži previše pokretnih delova, kao i da će status kvo pristup učiniti ovu Organizaciju nepodobnom za ciljeve 21. veka.
Ističući da su UN stecište velikih i trajnih ideja, a njegovi zaposleni izuzetno posvećeni, postoji rizik, kazao je, da mnoga dostignuća UN izazovu utisak stagnacije.
- Da bi se to sprečilo, potrebno je zajedništvo u naporima da se UN podmlade - rekao je Jeremić i dodao da je važan zadatak sledećeg generalnog sekretara da predstav realističan set mera.
On je rekao da je ponosan što može da iznese detaljnu platformu politike koja sadrži 53 specifičnih i konkretnih obećanja koje je spreman da primeni od prvog dana.
- Kao generalni sekretar nastojao bih da u centar napora UN stavim održivi razvoj i kontrolu nad klimatskim promenama, i da čitav sistem usmerim na rad na ovim kritičnim pitanjima - rekao je Jeremić koji veruje da UN mogu da reše nastajuće izazove, ali samo ako se reformiše način na koji UN vode preventivnu diplomatiju i mirovne operacije.
Jeremić je rekao da bi mu bila čast da ponovo bude angažovan u Ujedinjenim nacijama iz najmanje tri sveobuhvatna uverenja: prvo, da osiguravanje snažnijeg multilateralizma predstavlja najjaču bezbednosnu mrežu protiv globalnih rizika sa kojima se suočavamo danas; drugo, da revitalizovane UN treba da budu centralni deo globalnog upravljanja; i treće, da postojeći resursi UN moraju da se koriste efikasnije tako da Organizacija može da isporuči rezultate koje zahtevaju njene članice i međunarodna zajednica.
Jeremić, bivši šef diplomatije Srbije i predsedavajući Generalnom skupštinom UN u jednogodišnjem mandatu, rekao je da je u svojoj mladosti bio svedok posledica neuspeha diplomatije, odsustva vladavine prava i poplave siromaštva te da se borio za demokratiju, ljudska prava i pomirenje.
Podsetio je da je kao predsedavajući Generalne skupštine UN naporno radio na premošćavanju podela između razvijenih zemalja i onih u razvoju tako da je formalizovana saradnja UN i G20.
- Svih tih godina, imao sam nepokolebljivu veru u vrednosti UN: vrednosti koje nas spajaju pod jedan krov sa obećanjem da "niko ne bude ostavljen iza" - bez obzira na pol, rasu, veru, boju ili nacionalnost - kazao je Jeremić.
Neformalni dijalog je nova praksa Generalne Skupštine UN, u cilju unapređenja transparentnosti procesa izbora generalnog sekretara, tokom kojeg će kandidati imati priliku da predstave svoj program - viziju buduće reforme sistema UN, kako bi se odgovorilo izazovima 21. veka.
Prvi su se predstavli šef crnogorske diplomatije Igor Lukšić, bivša bugarska ministarska spoljnih poslova Irina Bokova i nekadašnji portugalski premijer Antonio Gutereš. Hrvatska kandidatkinja Vesna Pusić i slovenački kandidat Danilo Tirk predstavili su se u sredu.
Jeremić je bio šef diplomatije Srbije, a za predsedavajućeg Generalne skupštine Ujedinjenih nacija izabran je 8. juna 2012. godine. Na toj funkciji bio je od 18. septembra 2012. do 17. septembra 2013. godine.
Nastavak na Vesti-online.com...
Predstavljanje Jeremić u UN: Platforma sa 53 obećanja
Izvor: Večernje novosti, 14.Apr.2016
OVO je odlučujući momenat za našu generaciju, za svet koji je usred duboke transformacije. Svet postaje sve više opterećen geopolitičkim trvenjem, ubrzanom ekološkom degradacijom i erozijom poverenja u međunarodni sistem. Obezbeđivanje mira i kontinuiranog napretka zahteva nove globalne strategije...













