Albanci kupuju srpske pasoše!

Izvor: Vesti-online.com, 07.Feb.2010, 17:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Albanci kupuju srpske pasoše!

Kosovski Albanci plaćaju i do 5.000 evra za dobijanje biometrijskog pasoša Srbije da bi bez vize putovali u zemlje Evropske unije (EU), preneo je prištinski list na albanskom jeziku "Koha ditore“.

Govoreći za "Kohu ditore", Agim Rama je detaljno objasnio proceduru dobijanja biometrijskog pasoša Srbije.

"Osim dobijanja zahteva za iseljenje u Gračanici, podneo sam zahtev za dobijanje državljanstva i izvoda >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << iz matične knjige rođenih Srbije. Kada sam dobio te papire, otišao sam u Bujanovac i počeo proceduru kako bi postao žitelj te opštine. Na svu sreću to pravo sam i dobio pošto mi je i verenica iz tog kraja", izjavio je Agim.

Rama je rekao da osim redovnog plaćanja, nije imao dodatne izdatke kako bi dobio biometrijski pasoš Srbije.

"Kada sam podnosio zahtev za pasoš, procedure su bile lakše i jeftinije, platio sam 35 evra za pasoš i oko 20 evra za izvode. Ali sada znam da je Albancima mnogo teže da dobiju srpski pasoš, uprkos tome što veoma skupo plaćaju za to", rekao je Agim.

Jedan od posrednika u ovim poslovima koji živi u Preševu, kaže da se Albanci konstantno interesuju kako da postanu stanovnici preševske opštine, samo da bi dobili pasoš Srbije.

"Biometrijski pasoš Srbije ne može dobiti nijedan Kosovar ukoliko se ne odjavi sa Kosova. Ja sam pomogao nekolicini Kosovara da postanu građani Preševa, ali oni su morali prethodno da imaju odjavu iz njihove opštine, državljanstvo i izvod Srbije kako bi postali građani Preševa", rekao je posrednik, čije ime "Koha Ditore" nije želela da objavi.

Prema njegovim rečima, ova procedura ne traje više od mesec dana.

"Svu ovu dokumentaciju treba predati u policijsku stanicu i čekati na odgovor dve nedelje. Međutim, novi stanovnici moraju da budu smešteni u neku kuću koja se smatra kao njihovo prebivalište. Posle toga, policija s vremena na vreme posećuje tu osobu kako bi se uverila da on zaista živi tu gde je prijavljen i nakon toga treba da prođu još neke tri nedelje do donošenja konačne odluke kako bi iseljenik postao građanin ", naveo je posrednik iz Preševa.

Državni sekretar Ministarstva Kosova i Metohije Oliver Ivanović je izjavio da na biometrijski pasoš imaju pravo svi građani Srbije, ali da za one koji su sa teritorije Kosova i Metohije važe ograničenja koje je uvela Evropska Unija.

On je povodom teksta u "Koha ditore" rekao Tanjugu da podatke o "iseljavanju" Albanaca sa Kosova može pružiti samo Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije, ali da ne veruje u priče koje list navodi.

"MUP ne vodi evidenciju izdatih putnih isprava po nacionalnoj pripadnosti građana kojima ih izdaje, a svi građani Srbije imaju pravo na pasoš u skladu sa propisima", rekao je Ivanović.

Nastavak na Vesti-online.com...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"Koha Ditore": Put Albanaca sa Kosmeta do pasoša Srbije

Izvor: SrbijaNet.rs, 07.Feb.2010

Žitelji Kosova i Metohije plaćaju i do 5.000 evra za dobijanje biometrijskog pasoša Srbije da bi bez vize putovali u zemlje Evropske unije (EU), preneo je prištinski list na albanskom jeziku „Koha ditore“. Prema ovom listu, žitelji u pokrajini osim što plaćaju

Nastavak na SrbijaNet.rs...

Žitelji Kosova za srpski pasoš plaćaju 5.000 evra

Izvor: Blic, 08.Feb.2010, 10:20

Žitelji Kosova i Metohije plaćaju i do 5.000 evra za dobijanje biometrijskog pasoša Srbije da bi bez vize putovali u zemlje Evropske unije (EU), preneo je prištinski list na albanskom jeziku „Koha ditore“...Prema ovom listu, žitelji u pokrajini osim što plaćaju velike svote novca za pasoš,...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.