
Izvor: eKlinika.rs, 20.Apr.2025, 07:01
Uskršnja trpeza bez griže savesti
Praznici su vreme okupljanja, bliskosti, radosti – i naravno, ukusne hrane. Uskrs, sa svim svojim simbolima i tradicijama, posebno nas inspiriše da trpezu učinimo bogatom i primamljivom. Ipak, pitanje koje mnogi sebi postave jeste: kako uživati u prazničnoj hrani, a da se ne osećamo prejedeno ili krivo? Dobra vest je – može se! Uz malo planiranja, svesnosti i pametnih izbora, uskršnja trpeza može biti i >> Pročitaj celu vest na sajtu eKlinika.rs << svečana i uravnotežena.
Ana Todorović, specijalista javnog zdravlja i strukovni nutricionista-dijetetičar podelila je sa nama korisne savete kako da spojimo uživanje i zdrav razum u prazničnim danima.
Da li praznici moraju da znače preterivanje?
Iako su sinonim za bogate trpeze, praznici ne znače nužno prejedanje.
– Ne moraju. Praznici su vreme radosti, okupljanja i uživanja – uključujući i u hrani. Međutim, uživanje ne mora da podrazumeva prejedanje. Ključ je u svesnosti i balansu. Možemo uživati u omiljenim jelima ako obratimo pažnju na količine, izbor namirnica i tempo konzumacije. Praznična trpeza može biti bogata i raznovrsna, a da ne bude previše opterećujuća za organizam – objašnjava Ana Todorović, za portal eKlinika.
Prelazak sa posne na jaku hranu – šok za varenje?
Nakon perioda posta, organizam je osetljiv na težu i masniju hranu. Nagli prelazak može izazvati nelagodnosti.
– Nakon posta, organizam je naviknut na lakšu, biljniju ishranu, pa nagli prelazak na masnu, proteinski bogatu i kaloričnu hranu može izazvati šok za sistem za varenje. Mogući simptomi su nadutost, osećaj težine, gasovi, pa čak i mučnina. Zbog toga je važno da se postepeno uvode teža jela i da se ne kombinuje previše različitih vrsta namirnica u jednom obroku. Pogotovo treba da obrate pažnju osobe koje imaju dijabetes, kardiološke i gastroenterološke probleme zbog uske povezanosti ishrane sa telesnim simptomima – upozorava Ana Todorović.
Tipični praznični „prekršaji” i njihove zdravije zamene
Uz male izmene u pripremi i izboru, mnoga jela mogu postati znatno lakša za organizam kaže sagovornica eKlinike.
Previše belog hleba → zameniti integralnim ili domaćim sa semenkama.
Masna mesa (npr. pečenje sa dosta masti) → birati posnije meso, pečeno u rerni bez dodatne masnoće.
Salate sa majonezom → zameniti jogurt-dresinzima, dodatkom senfa i začinskog bilja.
Velike količine kolača → ponuditi i voćne deserte, ili manje porcije slatkiša uz kafu. Preferirati slatkiše bez dodatog šećera, dati prednost row slatkišima.
Može li uskršnja trpeza biti i sveža i praznična?
Apsolutno da, kaže naša sagovornica! Dodavanjem boja, svežine i sezonskih sastojaka, praznično posluženje može izgledati i bolje i prijati više.
– Dodajte više povrća u obliku sezonskih salata, grilovanog povrća ili povrtnih pita. Koristite maslinovo ulje i limun umesto teških preliva na bazi majoneza, pavlake i milerama – preporučuje Ana Todorović.
Koliko jaja je dovoljno?
Jaja su nezaobilazna u ovom prazniku, ali i nutritivno vredna – uz poštovanje mera.
– Jaja su simbol Uskrsa, ali i nutritivno bogata namirnica. Za zdravu osobu, 1–2 jaja dnevno tokom praznika je sasvim prihvatljivo (mnogi će reći premalo, ali nije). Da bi bila lakše svarljiva jaja koriste u salatama, ali izbegavajte kombinaciju sa teškim majonezom – koristite grčki jogurt ili senf – predlaže Ana Todorović.
Preporučen redosled obroka – važan detalj
Način na koji započnemo obrok može olakšati varenje i sprečiti prejedanje.
– Idealno bi bilo početi sa nečim laganim – npr. supom, salatom ili predjelom s povrćem – kako bi se sistem za varenje „zagrejao“. Zatim uvesti glavno jelo, a dezert ostaviti za kraj, uz pauzu od 20–30 minuta nakon glavnog jela, ako je moguće – kaže Ana Todorović.
Kako rasporediti obroke tokom dana?
Praznični dani ne znače da treba imati samo jedan obrok– već raspoređeno i umereno, kaže naša sagovornica i objašnjava:
Bolje je imati više manjih obroka, nego jedan ogroman. Na primer:
Doručak (ne preskakati!)
Glavni praznični ručak (umeren)
Manja večera ili užina (lagana salata, supa, voće)
Na taj način se izbegava preopterećenje organizma i održava stabilan nivo energije.
Hleb i kolači – da li ih treba izbegavati?
Odricanje ne mora biti drastično – važna je mera.
– Da treba ih izbegavati – ali ne u smislu zabrane, već u umerenosti. Pojesti parče hleba ili kolača neće narušiti vaše zdravlje – ali pažljivo birajte kvalitet i količinu. Umesto da se „odreknete svega“, probajte po malo od svega što volite, ali stvano malo i bez preterivanja – kaže Ana Todorović
Šta ako ipak preteramo?
Dogodi se svakome – važno je kako reagujemo posle toga.
– Prvo – budite blagi prema sebi. Praznici nisu svakodnevica. Umesto da se kajete, fokusirajte se na sledeći obrok – neka bude lagan, sa puno vode, povrća npr. neka to bude supa. Kratka šetnja ili biljni čaj (nana, kamilica, đumbir) može pomoći našim organima za varenje – savetuje Ana Todorović.
3 saveta za olakšanje varenja nakon jela:
Male stvari prave razliku kada želudac traži pomoć.
Šetnja od 15–30 minuta
Biljni čaj: nana, kamilica, đumbir ili komorač
Nemojte leći u krevet odmah nakon obroka
Povratak u balans nakon praznika
Ne treba odmah iči na dijetu – već je važan lagani povratak rutini.
– Bez rigoroznosti! Umesto gladovanja:
Vratite se redovnim, lakšim obrocima
Povećajte unos vode, povrća i svežeg voća
Uvedite fizičku aktivnost (šetnja, joga)
Dajte telu dan–dva da se resetuje – ono zna da uspostavi ravnotežu ako mu damo šansu – kaže Ana.
Glavna poruka čitaocima eKlinike
Za kraj – podsetnik šta je zaista važno.
– Praznici nisu test volje – oni su vreme povezivanja, zahvalnosti i uživanja. Hrana je deo tradicije, ali nije neprijatelj. Uživajte u omiljenim jelima bez griže savesti, birajte pametnije kada možete, slušajte svoje telo i ne zaboravite da su zdravlje i sreća u balansu, ne u ekstremima. Najvažnije da uživate u druženju i vremenu provedenom sa bližnjima, da preterivanje u hrani ne izazove ni jednu neželjenu reakciju i naruši duh praznika – kaže na kraju razgovora sagovornica eKlinika protala Ana Todorović.
Članak Uskršnja trpeza bez griže savesti se pojavljuje prvo na eKlinika.