Danas je 13 godina od ubistva Slavka Ćuruvije

Izvor: Blic, 11.Apr.2012, 10:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Danas je 13 godina od ubistva Slavka Ćuruvije

Novinarska udruženja i porodica ubijenog novinara Slavka Ćuruvije obeležiće danas trinaestu godišnjicu njegove smrti.

U prisustvu članova porodice i kolega biće biće položen venac na spomen obeležje Ćuruviji u Svetogorskoj ulici u Beogradu na mestu gde je ubijen.

Vlasnik novina „Dnevni telegraf" i nedeljnika „Evropljanin" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999. Bila je nedelja, Uskrs >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << , agresija NATO-a na tadašnju SRJ, trajala je već nedeljama.

Ubijen je ispred ulaza u zgradu u kojoj je stanovao, i u kojoj se nalazio deo poslovnih prostorija njegovog „Dnevnog telegrafa", u pasažu u Svetogorskoj ulici, tada Lole Ribara, br. 35. u najužem centru Beograda.

Nekoliko dana ranije u dnevnom listu „Politika ekspres", koji je docnije ugašen, Ćuruvija je optužen za „priželjkivanje bombi i izdaju".

Istraga je, posle pada režima Slobodana Miloševića, utvrdila da su ga danonoćno pratili pripadnici Državne bezbednosti i da su iznenada, uoči samog ubistva, povučeni sa „zadatka".

Na osnovu zahteva Specijalnog tužilaštva istražni sudija saslušao je više od 100 predloženih svedoka. Pored ostalih saslušano je „27 pratilaca" pripadnika DB, niz bivših funkcionera te službe, obavljeno je medicinsko-balističko veštačenje, a prikupljeni su i drugi materijalni dokazi.

Brat ubijenog Slavka Ćuruvije, Jovo, obratio se uoči trinaeste godišnjice ubistva Jelku Kacinu, izvestiocu Evropskog parlamenta za Srbiju, jer ubistvo njegovog brata nije razrešeno ni posle 13 godina.

U pismu Kacinu Jovo Ćuruvija ističe da je tortura režima Slobodana Miloševića, protiv njegovog brata počela 1998. pošto je donosen novi Zakon o informisanju, a da je pojačana posle govora Slavka Ćuruvije pred Helsinškom komisijom, u Kongresu SAD, 10. decembra 1998 godine.

Udovica Slavka Ćuruvije, Branka Prpa, izjavila je nedavno za britanski "Dejli Mejl" da je ubica njenog supruga takođe likvidirao i novinarku BBC-a Džil Dendo.

Budući da je Džil izveštavala o albanskim izbeglicama sa Kosova, Prpa smatra da je Britanka nastradala zbog političke osvete tadašnjeg Miloševićevog režima.

Povezane vesti: Novinari traže da se rasvetli zločin nad Ćuruvijom Obeležena 12. godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije Slavko Ćuruvija dobija ulicu Ćuruvija: Dačić zna ko su ubice

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.