Beograđanin oduševio Bila Gejtsa

Izvor: Vesti-online.com, 01.Dec.2013, 16:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Beograđanin oduševio Bila Gejtsa

Kompjuterski mag i osnivač Majkrosofta Bil Gejts ''tvitovao'' je o Zoranu Popoviću, američkom naučniku iz Srbije koji onlajn igricama uči decu matematici, pišu beogradski mediji.

A Gejts, čovek čije ime je sinonim za kompjuter i digitalno, ne spominje nekog zalud, čak ni na Tviteru. "Naterati" decu da zavole matematiku i iskoriste njene potencijela za dobrobit sveta nije ni lagan ni trivijalan zadatak. A Zoran Popović mu prilazi na fantastičnim način – kroz >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << veoma ozbiljne kompjuterske igrice, navodi portal ''Mondo''.

  Približio matematiku đacima: Zoran Popović

 

"Imate armadila, crno-belu pastrmku i duginu pastrmku. Mogu li da stanu u kutiju?" Ovo nije nerešiva pitalica već, opisuje sajt ''Wired'', način na koji decu uče matematiku Zoran Popović, kompjuterski naučnik i profesor sa Univerziteta Vašington.

 

Popović je postao poznat 2010. godine po svojoj popularnoj onlajn igrici Foldit. Toliko poznat da mu i Amerikanci rutinski pišu prezime sa "ć". Igrica koju osmislio dve godine ranije sa profesorem biohemije Dejvidom Bejkerom, prvobitno je izazivala igrače da kreiraju formulu proteina savijajuči i rearanžirajući amino kiseline u nove oblike. Pobednici su oni koji na kraju naprave najbolji molekul.

 

Na opšte, pa i Popovićevo iznenađenje, nenaučnici–igrači razvili su kompleksnije proteine nego što su to uradili naučnici biohemičari. A ti novi proteini mogu dovesti do otkrića novih lekova i organskih materijala. Sada Popović želi da iskoristi snagu igre u još širu svrhu – revolucionarnu ideju da se kompletno obrazovanje odvija kroz igranje.

 

Za početak je prilagodio je ''DragonBox'', norvešku igračku aplikaciju koja polazi u upoznavanje sa konceptima algebre preko karata sa likovima životinja, pa nastavlja sve do brojeva i kopjuterskih znakova.

 

Deci je data mešavina karata i kutija, pa se oni u igri jednostavnih pravila oslobađaju nepotrebnih karata. Na kraju igrač ostaje sa kutijom na jednoj i nesmanjivim brojem karata na drugoj strani – kao ekvivalent rešenju matematičke nepoznate "x".

U ekperimentu s ''DragonBox Adaptive'' u državi Vašington, čak 93 odsto srednjoškolaca uspešno je savladalo koncept nakon samo 90 minuta igranja. I ona nisu želeli da prestanu.

 

Popović sada ovaj metod koristi kao osnovu za savladavanje celokupnog gradiva matematike za šesti razred osnovne škole u Sijetlu, a dogodine i u Bruklinu i Brazilu.

Sledeći "na tapetu" su nauka, jezici, čak i kodiranje...

 

Zoran je već duže vreme poznat na svetskoj naučnopopularnoj sceni. Nakon emigriranja u SAD, iz Devete beogradske gimnazije krajem osamdesetih godina prošlog veka, diplomirao je kompjuterske nauke na Univerzitetu Braun 1991. godine , a magistrirao 1993. i doktorirao 1999. na Karnedži Melon Univerzitetu sa disertacijom o automatskoj sintezi i transformaciji realistične animacije likova.

 

Bio je na poziciji istraživača u ''Sun Microsystems and Justsystem'', kao i na Univezitetu Kalifornije u Berkliju.

 

Zoranovo polje istraživanja je primarno kompjuterska grafika, posebno animacija likova, pokreta i fizički bazirano modelovanje prirodnih fenomena. Ako mu se ideja ostvari, kandidat je da ga se buduće generacije sećaju kao "oca modernog učenja".
Pogledaj vesti o: Twiter

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.