
Izvor: Vostok.rs, 29.Apr.2021, 10:11
RT: Kina lansirala u orbitu osnovni modul svoje buduće kosmičke stanice
Peking je započeo 18-mesečni projekat izgradnje svoje prve stalne kosmičke stanice lansirajući ključni modul u nisku Zemljinu orbitu, javili su državni mediji. U narednim mesecima treba da usledi još najmanje 10 lansiranja.
Kineski modul "Tianhe", nošen na raketi "Long marč 5", lansiran je danas u orbitu, što je prva od tri glavne komponente nove kosmičke stanice. Lansiranje, za koje se činilo da je proteklo bez problema, emitovano je na državnoj TV.
Off it goes. China\'s space station core module is headed to orbit. Wonderful stuff. pic.twitter.com/p4hr3I0l2G
— jack ryan (@dctrjack) April 29, 2021
"Tianhe", što znači „Harmonija nebesa“, dugačak 18 metara služiće kao primarni kontrolni centar stanice, sposoban da primi tri kosmonauta na šest meseci. Kasnije će mu se pridružiti dva manja modula, "Ventian" (potraga za nebesima) i "Mengtian" (sanjanje o nebesima), oba dugačka po 14,4 metra. Kosmonauti i teretni brodovi mogu se povezati sa jednom od pet pristaništa na "Tianheu", od kojih se neka mogu koristiti za proširenje stanice drugim modulima.
Liftoff China’s Long March 5B rocket with the Tianhe module, beginning assembly of a Chinese space station in low Earth orbit. https://t.co/8DhRzsKEBj pic.twitter.com/pxBX8D5bog
— Spaceflight Now (@SpaceflightNow) April 29, 2021
U poređenju sa Međunarodnom kosmičkom stanicom (MKS), koja je trenutno jedini konkurent na terenu, Kineska kosmička stanica (KKS) imaće manje od jedne četvrtine njene mase. Glavni naučnik kineskog kosmičkog programa Gu Jidong rekao je da je dizajn zasnovan na naučnim potrebama i isplativosti.
Od lansiranja ruskog "Saljuta 1" 1971. godine, prve kosmičke stanice u istoriji, ljudi su živeli u 11 različitih struktura u orbiti, a KKS bi trebaolo da postane tek treći stalno naseljeni modularni projekat posle MKS-a i "Mira". Slično sovjetskoj/ruskoj stanici, kineski projekat je razvijen bez pomoći drugih država.
Izvor: RT