Izvor: B92, 02.Avg.2010, 17:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lažni dokument u slučaju Jurišić?
Sarajevo -- Ilija Jurišić osuđen je u Srbiji i izdržava kaznu zatvora na osnovu falsifikovanog dokumenta, tvrdi se u tekstu sarajevskog "Oslobođenja".
Kako navodi list, Jurišićevi advokati kreću u rušenje presude, a ovaj slučaj mogao bi biti povezan sa odlukom suda u Londonu o neizručivanju Ejupa Ganića Srbiji.
Na londonskom sudu u slučaju Ejupa Ganića dokazano da je Srbija i u procesu protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Jurišića koristila falsifikovan dokument o navodnom međudržavnom dogovoru o mirnom povlačenju JNA, navodi "Oslobođenje".
Stoja, supruga Ilije Jurišića, u četvrtak je odnela lekove u zatvor u Beogradu svom suprugu, kojeg je Veće za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, 28. septembra 2009, osudilo na 12 godina zatvora.
Jurišić je, kako je navedeno u presudi, kriv zbog upotrebe nedozvoljenih sredstava borbe prilikom napada na kolonu JNA u Tuzli 15. maja 1992. godine.
Međutim, nedavno je sud u Londonu odbio zahtev Srbije za izručenje bivšeg člana Predsedništva RBiH Ejupa Ganića, koji je uhapšen 1. marta ove godine na osnovu poternice Srbije.
Nakon oslobađanja, Ejup Ganić je izjavio da bi njegov slučaj mogao pomoći Iliji Jurišiću.
Na londonskom sudu je dokazano da je Srbija i u procesu protiv Jurišića koristila falsifikovan dokument o "navodnom međudržavnom dogovoru o mirnom povlačenju JNA", piše "Oslobođenje".
Njega je Tužilaštvo u Srbiji teretilo za učešće u napadu na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, u maju 1992. godine.
"Ja sam sve vreme optimista. Pravda je spora i dostižna, mada se u slučaju Ilije pokazalo drugačije, ali se moram nadati. Istina mora doći. Sve je protiv Ilije. Čitala sam o presudi Ganiću i zato se više nadam da će biti slobodan", rekla je Stoja Jurišić.
"Bilo je provociranja u zatvoru, a sad je već bolje. Malo je smireniji. On se sve vrijeme nada da pravda postoji i da će dokazati da nije kriv", ispričala je ona.
Sinan Alić, predsednik Fondacije "Istina, pravda, pomirenje" iz Tuzle, ovih dana će advokatima Ilije Jurišića odnijeti nove dokaze, te se nada da će žalbeno veće osloboditi Iliju.
"Taj sporazum na koji se poziva Tužilaštvo ne postoji, a Sud je to prihvatio. To što ne postoji je uredu, ali Sud je prihvatio da presudu obrazlaže tim dokumentom. Čak i ako postoji, to mora biti u sudskom spisu. Pošto oni nisu mogli predočiti taj papir, oni su manipulisali izjavama svjedoka. Mi se nadamo da će u Apelacionom sudu imati profesionalizma", kazao nam je Alić.
Bitno je za odbranu, smatra on, što su pronašli i izvještaj Butrosa Galija (bivši generalni sekretar UN) u kojem se navodi da je bio pokušaj stvaranja nekog pravnog okvira za povlačenje JNA.






