Izvor: RTS, 07.Dec.2021, 18:41

Prekogranična saradnja Srbije i Hrvatske, ponuda biomase na jednom mestu

U okviru klastera održive prekogranične saradnje Srbije i Hrvatske, uz sinergiju civilnog društva, privrede i obrazovanja razvila se mogućnost za lakši pristup evropskim fondovima i započinjanje socijalnog preduzetništva. Odnedavno je dostupna i besplatna platforma za razmenu biomase.
Od nusproizvoda drvne industrije preko ostataka biološkog i životinjskog porekla iz poljoprivrede >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << do industrijskog i komunalnog otpada sve je biomasa: široko rasprostranjen, a nedovoljno iskorišćen obnovljivi izvor energije. Za kupce i prodavce ove robe biomassplace.com je novo mesto susreta.

"Nama je mnogo olakšan proces prikupljanja biomase kada sad praktično na jednom mestu možemo da vidimo ukupnu potražnju i potrošnju. Klaster nam je omogućio da se međusobno dogovaramo, da možemo da reagujemo pravovremeno i kad kome šta fali mi se dopunjavamo. Jednom rečju prvi neki korak ka udruživanju nas koji se bavimo proizvodnjom peleta, a i samom obradom žetvenih ostatataka", kaže rukovodilac proizvodnje peleta Stevan Krtolica.
Ideja je da ova on-lajn prodavnica sojine slame, stajnjaka ili macerata od koprive bude od koristi svima koji u budućnosti vide zeleniju privredu. Za sada najviše članovima klastera- poljoprivrednicima iz Sombora kao i predstavnicima papirne industrije hrvatskog Belišća.
Uroš Čitaković iz Naleda ističe da su proizvođači i potencijalni članovi oba klastera kroz trajanje projekta dobili obuku za pisanje i implementaciju projekata EU.
"Kao što znamo u novoj evropskoj perspektivi u novom budžetu namenjenom za zemlje Zapadnog Balkana jedna trećina budžeta je namenjena zelenoj privredi, zelenoj ekonomiji", poručuje Čitaković.
Među evropskim prioritetima je i razvoj socijalnog preduzetništva kao jedan od načina za oporavak privrede posle korone. Među socijalnim preduzećima sve je više onih iz oblasti poljoprivrede.
"Udruživanje obavezno, ali svakako dodatna vrednost proizvoda koji će tako ostvariti neke povoljnosti da li za ekologiju ili zaposliti nekoga ko teže dolazi do posla", smatra Siniša Tešić iz Klastera socijalnog preduzetništva.
Za početak je pred ovim klasterom izazov kako prevazići problem skupog transporta biomase, a on-lajn pijaca kao jedinstveno "zeleno tržište" mogla bi da bude dobar primer na putu cirkularne ekonomije kojoj težimo.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.