Rudnik oporavio Medveđu

Izvor: RTS, 09.Jan.2011, 09:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rudnik oporavio Medveđu

Obnovom proizvodnje u rudniku Lece, Medveđa staje na noge. Prosečna plata za godinu dana je za 50 odsto veća, a najavljuju se i nova ulaganja. Rudnik jeste okosnica razvoja mesta, ali u opštini tvrde da se tu neće stati.

U prošloj godini u opštini Medveđa posao je dobilo 260 ljudi. Svi su do radnog mesta došli zahvaljujući otvaranju rudnika Lece. Novih radnih mesta biće i ove i naredne godine.

Milivoje Cvetković ima 32 godine. U rudniku Lece je od samog >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << otvaranja, već devet meseci. Ovaj posao za njega znači nastavak rudarske tradicije, pošto je i njegov otac tu nekada bio rudar, ali i sigurnost i mir za njegovu porodicu, suprugu i troje dece.

"Išao sam svuda kako bih zaradio za porodicu. Sada smo smo svi zajedno u porodičnoj kući u rodnom Bucumetu, nedaleko odavde. Ovaj posao mi mnogo znači jer sam se konačno skrasio u svom rodnom kraju", kaže Milivoje.

Alen Simić je po zanimanju rudarski tehničar. Bio je poslednja generacija ovog smera u Medveđi. U trideset osmoj, prvi put radi u svojoj struci.

"Ovde u pogonu flotacije sam od pre dva meseca. Ništa bolje nije moglo da mi se desi. O odlasku iz Medveđe više ne razmišljam", izričit je Simić.

"Farmakom MB" iz Šapca je kupio rudnik pre tri godine. Do otvaranja je bilo neophodno uložiti veliki novac, više od deset miliona evra, ali poslednja istraživanja kažu da se isplatilo.

"Ovo je rudnik zlata, olova i cinka. Istraživanja su pokazala da će eksploatacije ovde biti još nekoliko decenija. Uložili smo dosta i u najsavremeniji opremu za istraživanje i nadamo se da će ovaj rudnik raditi još dosta godina", kaže direktor Rudnika Lece kod Medveđe Filip Petrovski.

"Za kratko vreme ostvarili smo 80 odsto planiranog kapaciteta na godišnjem nivou i moglo bi uskoro da bude posla za još jedan manji broj ljudi", ističe Petrovski.

Više posla za ceo kraj

Zahvaljujući rudniku, Medveđa je počela da se budi. To osećaju građani, ali i ugostitelji i prodavci. Kafići imaju posla tokom celog dana, a na tafikama se pazari već od ranih jutarnjih sati.

Rudnik jeste okosnica razvoja mesta, ali u opštini tvrde da se tu neće stati.

"Mi smo ovih dana u pregovorima sa Slovencima. Vrlo brzo ovde će biti otvoren proizvodni pogon za izradu paleta, briketa i drugih proizvoda. Reč je o donaciji od milion evra, a posao će dobiti oko 40 ljudi. Biće to javno preduzeće", kaže predsednik opštine Slobodan Drašković.

"Već na proleće, sa početkom građevinske sezone, kreću i radovi na zatvoru. Biće završen 2012. i posla će biti za oko 200 ljudi", ističe Drašković.

U Medveđi je, od otvaranja Rudnika, prosečna plata porasla za 12.000 dinara, i sada iznosi preko 35.000 dinara, što je više od republičkog proseka.

Uz ulaganja u Sijarinsku banju, Medveđa ima šanse da za dve - tri godine izađe iz kruga nerazvijenih opština. Najvažnije je da je otvaranjem radnih mesta zaustavljeno iseljavanje Srba i Albanaca.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.