Izvor: RadioCity.rs, 12.Avg.2020, 23:12

„Sa svojom platom ne možeš da uradiš ništa, sem da preživiš“

Ono sa čime se mladi u Nišu suočavaju jesu izazovi današnjice, a kao najveći problem vide pronalazak posla, posebno zbog korone i pada tržišta. Kada je u pitanju budućnost, sugrađani i sugrađanke složni su u tome da perspektive u Srbiji nema.
„Ne vidim baš perspektivu, jer plate su male, a radi se puno i jednostavno ne možeš sa svojom platom ništa više da uradiš, sem da preživiš“, rekao nam je jedan sugrađanin, dok drugi dodaju da je problem u politici i da se posao >> Pročitaj celu vest na sajtu RadioCity.rs << dobija preko veze.
I pored takve situacije, na pitanje da li bi otišli u inostranstvo, mišljenja su podeljena. Istraživanje Krovne organizacije Srbije, koje je obavljeno u periodu od maja do jula 2020. godine, pokazuje da 47% mladih ne bi otišlo iz Srbije, a kao glavni razlog navode to što ne bi želeli da žive na drugom mestu, kao i zbog porodice i prijatelja.
Pojedini sugrađani za City radio su rekli da bi otišli iz Srbije ukoliko bi im se ukazala mnogo bolja prilika za život, ali da bi ipak voleli da ostanu tu gde jesu.
„Valjda zato što je ovo moja zemlja. Tu sam odrasla, živela sam - moji ljudi, navika“, kaže jedna naša sugrađanka, a druga dodaje: „Jednostavno to je moj dom, tu sam odrasla i imam taj osećaj pripadnosti“.

Oni koji bi ipak otišli iz zemlje potvrđuju pomenuto istraživanje po kome je najveći razlog za preseljenje dostojanstveniji život, kao i bolji životni standard.
„Normalno da bih otišao u inostranstvo, to je moja želja kao i većine mladih i mojih kolega na fakultetu. Oni su upisali fakultet upravo zbog toga da, kad ga završe, nađu posao u inostranstvu. Motivacija je novac i da može pristojno da se živi“, rekao nam je jedan student Elektronskog fakulteta.
Iz organizacije „Štek house“ kažu da je problem koji imaju mladi motivacija.
„Mi za mlade imamo razne projekte iz domena kulture. Imamo besplatne muzičke radionice, organizujemo tribine i projekte kako bismo afirmisali mlade umetnike, slikare, fotografe i pisce. Pomažemo im da budu vidljivi. Na taj način neki od njih možda dođu i do svoje prve zarade ako se dobro pokažu“, rekla je Julija Krstić, predsednica Štek housa. „Motivacija je problem, jer je zaista slaba. Mi tražimo neki kanal, pokušavamo da im damo vetar u leđa kako bi bili motivisaniji da žive i rade u Srbiji“, dodaje Krstićeva.

I pored teških uslova, pojedini sugrađani smatraju da mladi mogu da uspeju u Srbiji ako se trude i vredno rade, jer se znanje uvek prepozna.
„Kada bi moglo, najbolje bi bilo da mladi mogu sami da osnivaju svoje kompanije i uglavnom da se usmeravaju ka IT sektoru gde je najveća mogućnost za napredovanje.“, rekao nam je jedan sugrađanin.
Činjenica je da je dosta mladih i dalje vezano za svoju zemlju i da bi voleli da ostanu u njoj ukoliko bi uslovi za život bili bolji. Drugi se odlučuju da odu u inostranstvo na kratko kako bi nešto zaradili, dok se poneki trajno odsele. Ono što očekuju su bolji životni standard i uslovi života. A dok na to čekaju, dane provode u prirodi na izletištima u Nišu i blizini. Neki se odlučuju za sviranje gitare ili igranje košarke, a pojedinci vole da igraju igrice na kompjuteru. Studenti se polako spremaju za ispitne rokove, dok oni koji su zaposleni, moraju da rade.-
Pogledaj vesti o: Posao u inostranstvu

Nastavak na RadioCity.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RadioCity.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RadioCity.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.