Izvor: TvojPortal.com, 31.Jul.2011, 19:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kosovo večito srpsko stradalište
Dan Online Srbi i Crnogorci su jedan narod. Crkva je ta koja treba da prevaziđe granice države i da nas objedini i ujedini. Moj savjet i amanet je: Srbija i Crna Gora su dvije bratske države, treba jedna drugu da pomažu u svemu.
Patrijarh srpski Irinej juče je nastavio posjetu Eparhiji budimljansko-nikšićkoj, gdje se susreo sa vjernim narodom u Bijelom Polju, Mojkovcu, na Žabljaku, a večernju službu održao je u manastiru >> Pročitaj celu vest na sajtu TvojPortal.com << Piva, kod Plužina.
Obraćajući se vjernom narodu patrijarh je izrazio nadu da će naši manastiri u Crnoj Gori kao i u dosadašnjoj istoriji biti i ostati duhovna riznica srpskog naroda. To je pogotovo važno, kazao je patrijarh Irinej, u ovom vremenu koje nam pruža mnoge staze i puteve, ali i uticaje sa strane pogotovo od nas samih.
- Sve su to izazovi koji odvraćaju narod od crkve, naše tradicije, od našeg bogatog duhovnog nasljeđa. Ipak, pored svih tih negativnih pojava, hvala bogu, naša crkva se održava, kako u našoj Srbiji, tako i ovdje u Crnoj Gori - kazao je patrijarh.
Prilikom posjete Eparhiji budimljansko-nikšićkoj rekao je patrijarh, dočekivao ga je narod sa puno ljubavi i želje da čuje riječ jevanđeljsku.
- To nas raduje i daje nadu da ćemo odoljeti svim iskušenjima kojima smo izloženi, ali ako se budemo oslonili na onu pravu duhovnu snagu na koju su se oslanjali naši preci - rekao je patrijarh.
Govoreći o stradanju srpskog naroda, on je posebno istakao vječitu sprsku ranu Kosovo i Metohiju, gdje naš narod danas kao nikada u dosadašnjoj istoriji doživljava veliku tragediju.
- Kosovo je strašno sudilište i danas u ovom vremenu demokratije, u vremenu "većih prava". Na Kosovu srpski narod doživljava užasne tragedije, poniženja kakva ni pod Turcima nije doživljavao. Uzimaju mu ono što je najsvetije - njegove svetinje. To je nezamislivo za ime i za narod srpski, jer sa tim svetinjama narod je živio, za njih je krv prolivao, a danas im neko to uzima i daruje "kao dar za nešto". Mi to ne smijemo gledati ravnodušno, pogotovo ne to stradanje našeg naroda i uništavanje naših svetinja. Nažalost, ostali smo bez istorijskih prijatelja - zemalja koje smo smatrali da su nam bili prijatelji, ali su sada pokazali svoje pravo lice. Ostaje nam jedino da se uzdamo u Boga i u sebe same - kazao je patrijarh.
Svojima je došao
- Svojima sam došao, braćo i sestre, svojima u Hristu, svojima u jevanđelju, svojima u crkvi. Došao sam svojima i radujem se Gospodu što ste me ovako svesrdno primili. Imao sam ranije priliku da boravim u Crnoj Gori i upoznam ovaj narod, tako da se narod iz onoga moga vremana i narod sadašnji bitno razlikuju. I bogu hvala što je tako, besjedio je patrijarh Irinej.
On je dodao da narod živi sa svojom istorijom, vjerom, hrišćanskom kulturom, sa onim istinama kojima je naviše dostigao u svim poljima kulture, onim dostignućima po kojima nas danas poznaje svijet, onom istinom kojom se danas ponosimo i izlazimo na svijet .
Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije je istakao da patrijarh Irinej dosnosi mir i blagoslov Božji i radost veliku...
Hram Svetih apsotola Petra i Pavla pred kojim je dočekan predstavlja simbol vaskrsenja žive vjere koja je na ovim prostorima stradavala vjekovima. - Obnavljajući ovaj hram sjećamo se njegovog ktitora i utemeljivača humskog kneza Miroslava, čija zadužbina je dočekala da u njemu arhiepiskopski stoluju dva srpska svetitelja ,Sveti Sava Drugi i Sveti Danilo Drugi - obratio se Ranko Damjanović, predsjednik crkvene opštine Bijelo Polje, patrijarhu Irineju.
Patrijarh je kazao da je došao sa puno vjere i ljubavi prema narodu, jer u "nama svima struji ista krv, ista vjera, ista crkva, ista istorija, isti jezik... Oni su nam najbliži, i mi smo jedni drugima najbliži".
- Ali ne zaboravljamo i druge narode, i druge vjere, svi smo mi narod Božiji, braćo i sestre. Svi mi nosimo nit Božju i obraz Božji. Jer naša vjera ljubi bližnje svoje, jer onaj koji nije završio osnovnu školu ne može na fakultet, onaj koji se nije naučio da ljubi braću, sestre, kumove, prijatelje, komšije, taj neće moći da ljubi ni daljne, bez obzira kojim jezikom govorio, koju vjeru ispovijedao, kakvu boju lica imao - besjedio je patrijarh Irinej. On je poručio okupljenom narodu da čvrsto ostane u vjeri svojoj, da vjera sveta pravoslavna svakoga spasava.
Zadivljen mojkovačkim hramom
Tradicionalnu proslavu praznika u gradu pokraj Tare koji je posvećen svetoj velikomučenici Marini, u narodu poznatom kao Ognjena Marija, juče je obogatila posjeta patrijarha srpskog Irinija. U pratnji episkopa Joanikija i brojnog sveštenstva, patrijarha je sreo toplinom i ljubavlju veliki broj vjernika i drugi dobročestivi narod ispred novoizgrađenog hrama Hristovog roždestva. Mnogi su prokomentarisali da je juče Njegova svetost obasjala svjetlost koja je ugrijala ovo područje neobičnim ushićenjem i sigurnošću, snagom i slogom.
Iznoseći sjećanja kada je Mojkovac, kako je rekao, bio pust grad, bez vjerskog objekta izrazio je oduševljenje izgradnjom hrama.
- Ukrasio je ovo mjesto, duše, vjeru i ljubav prema Bogu i prema crkvi božjoj, čime ste pokazali da ste potomci svete loze Nemanjića koji su podarili sve najljepše rodu srpskom - rekao je patrijarh.
On je naglasio da narod čuva zahvalnost prema ovim velikanima „koji su nas vodili i Bogu privodili i međusobno zbližavali".
- To smo potvrdili i u slavnoj Mojkovačkoj bici u kojoj je Srbija ovdje našla spas, jer je bratska Crna Gora založila svoje živote da bi sačuvala svoj bratski narod - rekao je partijarh, apelujući da tako bude i danas, jer „mi smo jedan narod, jedna krv, jedna vjera, istorija, jedno sveto predanje".
U svojoj nadahnutoj besjedi, poglavar srpske crkve je istakao da je novi hram, posvećen rođenju Hristovom i podignut u slavu junaka Mojkovačke bitke, sazidan u dušama i srcima ovoga naroda, apelujući ujedno na pamćenje da je u Srbiji i Crnoj Gori isti paroslavni srpski narod, sa istom vjerom i velikim učiteljima i stvaraocima naše bogate istorije i neprolaznim djelima naše kulture.
- Danas nas prepoznaju najviše po Pećkoj patrijaršiji, Dečanima, Gračanici i Žiči, po svetom Vasiliju Ostroškom i svetom Petru Cetinjskom, po divnom Cetinju koje je dalo srpskoj istoriji i kulturi najveće ličnosti koje su nas vodile i izvele iz ovih tamnih noći i doveli do svetih dana pravoslavne hrišćanske slobode - rekao je patrijarh Irinej, naglašavajući da je Crna Gora bila i da je danas država, ali da ona i Srbija imaju dva bratska naroda koji treba da su međusobno najbliži, te da se pomažu kako bi opstali na ovim strašnim prostorima i vjetrometnom Balkanu.
Upućujući svoj blagoslov vjernicima i drugom dobrotvornom narodu, patrijarh je poručio da se narod zbliži i ujedini i voli i druge ljude i narode „sa kojima dijelimo sunce, vazduh, zemlju, sve ono što nam je Gospod podario" i uputio svoj amanet da svi čuvaju vjeru i u njoj, kako je rekao, vaspitavaju djecu svoju.
Riječi guslara da izraze ushićenje
U žabljačkoj parohiji ispod Durmitora doček patrijarha Irineja organizovan je ispred hrama Svetog Preobraženja Gospodnjeg. Patrijarha je u ime domaćina pozdravio starješina parohije Milivoje Jovović, koji je istakao da je za Žabljak i Žabljačane ovo posebno radostan dan.
- U ime durmitorskog kraja, u ime Drobnjaka, Šaranaca i Jezeraca i drugih koji su se pred ovom svetinjom sabrali, u čast vašeg dolaska na Žabljak, želim vam dobrodošlicu i prijatan boravak u kraju u kome su i planinski visovi uzdignuti prema nebesima, u čijim se jezerima gorskim očima ogleda veličanstvena ljepota božje tvorevine. Vaša posjeta čini nas istinski duboko srećnim. Vaš put vidimo kao još jednu obnovu apostolskoga puta kojima je ovuda hodio i Sveti Sava. Vaš blagoslov osjećamo kao veliku blagodat i dar Gospodnji. Za svakoga Srbina treba da je sveta svaka stopa zemlje na koju je kročio rano apostolni Sava Srpski pod čijim štapom se zemlja otvarala i izvori poticali i teku do dana današnjega - kazao je paroh Miliovoje Jovović.
U svojoj besjedi njegova svetost patrijarh srpski Irinej nije krio oduševljenje što boravi na svetosavskim prostorima.
- Ovdje trebaju riječi guslarske da izrazim osjećanje koje doživljavam. Ova ljepota, ovaj blagoslov Božji, ali prije svega ljepota vas, braćo i sestre, vas koji ste me dočekali u tako velikom broju pokazuje da nosite duh Svetog Save. Posebno me raduje što ovdje vidimo mnogo djece, jer su ona budućnost i nada jednog naroda. Nismo ovde slučajno. Stvorenja smo božja, nosimo lik njegov i ljubav njegovu u nama - kazao je patrijarh Irinej.
- Srbi i Crnogorci su jedan narod. Crkva je ta koja treba da prevazđe granice države i da nas objedini i ujedini. Podržavam Crnu Goru, bila je država, neka bude i danas i sjutra. Moj savjet i amanet je: Srbija i Crna Gora su dvije bratske države, treba jedna drugu da pomažu u svemu, da žive kao jedan blagosloven narod. Neka Gospod da da tako i bude. Živjeli i Bog vas blagoslovio - kazao je patrijarh Irinej obraćajući se narodu okupljenom ispred hrama Svetog Preobraženja Gospodnjeg na Žabljaku.
EKIPA "DANA"
Danas u Župi nikšićkoj
Patrijarh srpski Irinej podsjetio je sinoć manastir Piva u Plužinama, gdje je u prisustvu na stotine vjernika prisuststvovao večernjoj službi koju su služili jeromonasi Jeftimije i Lazar, igumani manastira Piva i Zagrađa.
Danas će u 9 časova u sabornoj crkvi u Nikšiću patrijarh Irinej sa brojnim sveštenstvom i sveštenomonaštvom služiti svetu arhijerejsku liturgiju, a potom će posjetiti manastir Sv. apostola Luke u Župi i Ostrog.
Izvor
Srbijacrna gora

















