
Izvor: Radio 021, 17.Nov.2018, 23:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Reproduktivno zdravlje i dalje tabu tema
Kontracepciju nije koristila svaka treća devojka u Srbiji, pokazalo je istraživanje Udruženja za reproduktivno zdravlje Srbije.
Studija sprovedena na reprezentativnom uzorku devojaka, uzrasta od 19 i 20 godina, pokazala je i da je 25 odsto njih imalo četiri ili više intimnih partnera, što povećava rizik od dobijanja seksualno prenosivih bolesti. Posebno zabrinjava podatak da je zlostavljanje u partnerskoj vezi iskusila svaka šesta devojaka.
Ovo su samo neki od >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << podataka izvedenih iz istraživanja Udruženja za reproduktivno zdravlje Srbije koje je na jučerašnjem skupu demografa pod nazivom "Primeri dobre prakse u populacionoj politici i planiranju porodice" predstavila Mirjana Rašević, direktorka Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka, prenosi Politika.
– Mladi sve ranije postaju seksualno aktivni, a za roditeljstvo se odlučuju sve kasnije, dok je njihov nivo znanja o kontracepciji i dalje zabrinjavajući. Kada smo studentkinje medicine, farmacije i političkih nauka tokom jednog istraživanja pitali kada su plodni dani, svaka treća buduća novinarka i svaka deseta buduća doktorka i farmaceutkinja nije znala odgovor na to pitanje. To ne treba da čudi, ako imamo na umu da je seks tabu tema u većini naših porodica i da seksualno vaspitanje nikad nije bilo sastavni deo obrazovnog procesa – upozorila je dr Rašević.
Za razliku od velikog broja evropskih zemalja, seksualna edukacija nikada nije postala obavezan deo obrazovnog procesa u Srbiji, a broj adolescentskih trudnoća izmiče svim statistikama. Ipak, zabrinjava podatak da od 58 savetovališta za zdravlje mladih koja su otvorena nakon 1999. godine i u kojima adolescenti na jednom mestu mogu dobiti sve informacije o svom reproduktivnom zdravlju, danas radi manje od 20.
Ilustrujući važnost seksualne edukacije, direktorka Centra za demografska istraživanja navela je primer Finske, koja je 1970. godine u osnovne škole uvela obavezan predmet "seksualna edukacija". Kada je 1990. godine ovaj predmet ukinut, stopa abortusa je već u narednoj godini povećana za pedeset odsto, a deca su postajala seksualno aktivna u 15. i 16. godini života.
Ministarstvo prosvete Finske je 2006. godine ponovo uvelo ovaj predmet, a stopa abortusa je u 2008. godini smanjena za četvrtinu. Osim toga, prepolovljen je broj mladih koji su u intimne odnose stupili pre punoletstva. Estonija je počela da razvija savetovališta za mlade od 1991. godine, a obavezna seksualna edukacija uvedena je u obrazovni sistem ove zemlje pet godina kasnije i namenjena je učenicima od sedme do šesnaeste godine.
Upravo zahvaljujući pravovremenoj edukaciji, stopa adolesentskih trudnoća prepolovljena je u periodu od 1990. do 2009. godine, a broj registrovanih novih slučajeva HIV-a među tinejdžerima pao je sa 560 u 2001. na 25 slučajeva u 2009. godini.
– U najvećem broju zemalja seksualno obrazovanje je obavezno za učenike sa 15 i više godina, a sa lekcijama iz ove sfere počinje se u različito doba u evropskim zemljama – deca u Velikoj Britaniji i Portugaliji počinju da uče u četvrtoj, a tinejdžeri u Italiji i na Kipru u 14. godini života. Lekcije iz seksualne edukacije u Evropi predaju učitelji i nastavnici različitog profesionalnog profila koji su završili specijalne kurseve, kao i psiholozi, odnosno pedagozi. U nekim zemljama, kao što su Švedska ili Estonija, deo edukacije odvija se u najbližem zdravstvenom centru za mlade, kako bi se promovisale posete ovim ustanovama u budućnosti – zaključila je Mirjana Rašević.
Autor: Politika
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.