Izvor: Radio 021, 03.Maj.2021, 22:09

Potrebno više od 100 godina za potpunu rodnu ravnopravnost - u Srbiji napredak u političkom životu, ali ne na tržištu rada

Prema najnovijem izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, Srbija se našla na 19. mestu po rodnoj ravnopravnosti od ukupno 156 zemalja.

Predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović istakla je da ovaj izveštaj pokazuje da je sve što smo prethodnih godina uradili, bilo da je reč o većem broju žena u političkom životu, borbi protiv rodno zasnovanog nasilja ili ekonomskom osnaživanju žena, očigledno prepoznato >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << i na širem nivou, a da je ovaj izveštaj to samo potvrdio.

"Međutim, ukoliko su procene da nam je potrebno 136 godina za dostizanje potpune rodne ravnopravnosti tačne, onda je jasno koliko politika jednakih mogućnosti i stvaranje društva u kojem i žene i muškarci imaju jednake uslove mora da ima kontinuitet", rekla je Mihajlović, i dodala kako je Srbija jedna od pet zemalja koje su ostvarile najveći napredak kada je o rodnoj ravnopravnosti reč.

Prema rečima Brankice Janković, poverenice za zaštitu ravnopravnosti za Blic, dobra pozicija Srbije svakako nije iznenađenje i predstavlja rezultat svega što je do sada urađeno u pogledu ostvarivanja rodne ravnopravnosti.

"Institucija koju vodim godinama kontinuirano ulaže napore da ravnopravnost bude vidljiva i da se taj napredak oseti i u gradu i u selu, da je vidi i naučnica i poljoprivrednica. S druge strane, ne zaboravljam da ovo visoko mesto ništa ne znači, na primer, samohranoj majci koja je ostala bez posla, ili Romkinji koja ne može da obezbedi ni vodu ni struju, a kamoli internet da deca prate nastavu. Ovi izveštaji pokazuju da se nalazimo na dobrom putu, ali ne treba da nas uljuljkaju, pa da pomislimo da smo posao završili", smatra Janković.

Kako kaže Sarita Bradaš, istaživačice u Fondaciji Centra za demokratiju za Blic, ovaj rang samo pokazuje koliko je u svetu loša situacija po pitanju rodne ravnopravnosti.

"Ono što se može uočiti kada pogledate podindekse jeste koji su ključni problemi Srbije, a to su ekonomsko učešće i mogućnosti koje žene imaju na tržištu radu. U toj oblasti, naša zemlja ima najnižu vrednost indeksa u pogledu toga koliko je žena procentualno među zakonodavstvima, među višim službenicima i na menadžerskim pozicijama. Žene zauzimaju manje od trećine, a dve trećine na tim pozicijama zauzimaju muškarci", objašnjava Bradaš.

Kako dalje priča Bradaš, dalje uočljive razlike jesu u prihodima koji ostvaruju muškarci i žene, a to ukazuje i na one vrednosti platnog jaza koje postoje i koje su i inače utvrđene, s tim što taj platni jaz u Srbiji nije toliko velik ukoliko imamo u vidu da su loše plaćeni i muškarci, a žene još i gore.

Opširnije na sajtu Blica.

Autor: Blic

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.