Nova bolnica za hemodijalizu u Nišu

Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 09.Feb.2011, 07:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova bolnica za hemodijalizu u Nišu

NIŠ - Državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović, nemački ambasador u Srbiji Volfram Mas i gradonačelnik Miloš Simonović otvorili su u Nišu bolnicu za hemodijalizu kompanije "Frezenius Medical Care", vodećeg proizvođača hemodijalizne opreme u svetu.

- Godišnje se u bolnicama u Srbiji od bubrežnih bolesti leči oko 15.000 pacijenata, a oko 4.500 su pacijenti kod kojih je neophodna dijaliza. Od toga je 4.000 pacijenata na hemodijalizi, a oko 500 je na programu kućne >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << dijalize - rekla je Karanović na otvaranju.

Ona je kazala da kapaciteti 57 zdravstvenih ustanova u Srbiji nisu dovoljni i da će pet novootvorenih centara "Frezenijusa" u Srbiji u znatnoj meri olakšati lečenje ovakvih pacijenata.

Karanovićeva je najavila da će Vlada Srbije u četvrtak razmatrati Program kontrole bubrežnih bolesti i razvoj programa hemodijalize i transplatacije, čime će Srbija usvojiti standarde u ovoj oblasti, u skladu sa evropskim standardima.

Broj pacijenata na dijalizi u Nišu trenutno je oko 300, a kapacitet nove bolnice je oko 100 pacijenata na hemodijalizi u dve smene.

Ambasador Mas je, najavljujući da će njegova zemlja ove nedelje ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kazao da je Srbija na putu modernizacije i integracije u sve evropske strukture.

Na tom putu, na kome se susreće sa mnogim izazovima, nije sama, rekao je on i naglasio da je ekonomska saradnja dve zemlje u usponu i da samo ulaganje "Frezenijusa" u nove kapacitete za hemodijalizu iznose oko tri miliona evra.

Bolnica za hemodijalizu u Nišu je u sistemu zdravstvenog osiguranja Srbije, u njoj se nalaze 32 aparata za dijalizu, a ukupna površina bolnice je 1.226 kvadratnih metara, uz obezbeđivanje punog konfora za pacijente.

U svetu je otvoreno 2.700 centara "Frezenijusa", u kojima se dijalizira oko 210.000 pacijenata, od ukupno 1,4 miliona ljudi kojima je ovakav tretman neophodan, rečeno je na otvaranju.

Gradonačelnik Simonović je rekao da je ovo prva grinfild investicija u oblasti zdravstva južno od Beograda. "Frezenijus" je tri centra već otvorio u Beogradu i jedan u Novom Sadu.

Ima tu prostora za pravo istrazivacko novinarstvo. Zasto japanska firma nije mogla da prodje iako je 30% jeftinija? Kako direktor i drzavne i Freseniusove bolnice moze biti isti covek? Sta ce se desiti kad privatnici preuzmu sve dijalizne pacijente? Treba ovu temu pogledati detaljnije:

Ko i kako protezira FMC Srbija:

www.transparentnost.org.rs/ts_mediji/stampa/2009/10OKTOBAR/02102009.htm

Doktorka tuzila FMC jer je otpustena zato sto je stitila interese pacijenata:

www.mysanantonio.com/business/local/doctor_sues_fresenius_over_her_dismi...

Mnogo je veca smrtnost pacijenata u privatnim HD centrima:

www.propublica.org/article/new-study-shows-higher-mortality-risk-at-in-f...

Ima tu dakle, dosta prostora za istrazivacko novinarstvo.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.