Uredba bolja od ubijanja privrede

Izvor: Glas javnosti, Tanjug, 16.Mar.2010, 07:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Uredba bolja od ubijanja privrede

BEOGRAD - Usklađivanje Uredbe o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem sa Zakonom o planiranju i izgradnji moglo bi da dovede do bankrota velikog broja preduzeća u Srbiji, jer bi to značilo da bi se ta zemlja "bukvalno ponovo kupovala", tvrdi predstavnik međunarodne konsultantske kuće za nekretnine "King Sturge" Nebojša Nešovanović.

-Ukoliko bi se uredba uskladila sa Zakonom o >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << planiranju i izgradnji, broj preduzeća koji bi bankrotirao bi bio toliki da bi mogao da povuče čitavu privredu i finansijski sektor - rekao je Nešovanović, dodajući da je "bolje ići sa uredbom, koja možda nije u potpunosti u skladu sa zakonom, nego ubiti čitavu privredu".

On je istakao da usklađivanje sa zakonom nije izvodljivo zato što bi posledice bile veoma teške.

- Zakon je propisao tu konverziju na jedan način, odnosno obračun naknade na jedan način, a uredba je doneta na drugi način - rekao je Nešovanović, objašnjavajući da bi veliki broj preduzeća momentalno bankrotirao, jer bi im država donela dodatni dug.

On je kazao da Savet za borbu protiv korupcije traži da se prizna vrednost prava korišćenja zemljišta u momentu kupovine, odnosno vrednost u knjigama na koliko je tada bila procenjena. To bi, prema rečima Nešovanovića, značilo da bi se ta zemlja "bukvalno ponovo kupovala".

Savet za borbu protiv korupcije zatražio je pokretanje postupka pred Ustavnim sudom za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o konverziji prava korišćenja u pravo svojine nad građevinskim zemljištem.

Predsednica tog saveta Verica Barać je na nedavno održanoj konferenciji za novinare ocenila da je vladina uredba "nezakonita i neustavna", jer Zakonom o planiranju i izgradnji nije propisano da su troškovi pribavljanja zemljišta jednaki ceni kapitala i imovine preduzeća, kao što ta uredba predviđa.

Ona je upozorila da će država izgubiti na stotine miliona evra, a možda i na milijarde evra ukoliko bude primenjena uredba, koja ne vodi računa ni o specifičnim namenama zemljišta u Srbiji i opštoj svojini, već se o celokupnom zemljištu govori kao o građevinskom zemljištu, što prema njenim rečima, može dovesti do toga da "izgubimo sve luke u Srbiji".

Član Saveta Danilo Šuković tada je ukazao da prilikom privatizacije, odnosno prodaje preduzeća i određivanja njihove vrednosti nije bila uračunavana vrednost građevinskog zemljišta, odnosno da je ono "vrednovano s nulom".

- Ako je celo preduzeće ku¬pljeno za 10 miliona evra, a ako zemljište vredi dva, onda po uredbi nema šta da se doplati - rekao je Šuković.

U Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja kažu da je jedan od ciljeva Zakona o planiranju i izgradnji ukidanje državnog monopola i uspostavljanje privatne svojine i tržišta građevinskog zemljišta.

Javnost je podeljena po tom pitanju, pa se sa jedne strane tvrdi da će biti sprovedena revizija privatizacije i osveta tajkunima, a sa druge da će im zemljište biti poklonjeno.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.