Sve više stanova na dobošu

Izvor: B92, 18.Feb.2014, 15:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sve više stanova na dobošu

Beograd -- Sve je više oglasa u kojima banke nude na prodaju nekretnine koje su im pripale zato što njihovi kupci više nisu mogli da otplaćuju zajam.

Nude se ne samo kuće i stanovi, već i poslovni prostor, placevi...

Pravog podatka o tome koliko je aktiviranih hipoteka nema, ali je baš po oglasima jasno da taj broj nije mali.

Nacionalna korporacija za osiguranje stambenih kredita evidentira samo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nekretnine koje su kod njih osigurane, piše Politika.

Neki raniji podatak je da je preko 500 korisnika osiguranih stambenih zajmova ostalo bez svojih kuća i stanova. U Korporaciji je, inače, osigurano oko 72.000 stanova.

Banke, inače, neće javno da priznaju da imaju problema s ovim delom svog kreditnog portfolia.Uglavnom kažu da su korisnici stambenih kredita generalno veoma uredni u otplati svojih kredita. Inače, kada banka proda stan, ona najpre namiri svoj dug, a ukoliko pretekne novca vraća ga dužniku. Banke imaju svoje službe za prodaju stanova na kojima je aktivirana hipoteka i koje nude i po 30 odsto nižoj od tržišne. Ako ni posle treće licitacije ne uspeju da prodaju nekretninu onda se direktno pogađaju sa kupcima. Stanovi koje prodaju banke pravno su "najčistiji”, ali teško nalaze kupca, jer ljudi veruju da oni nisu "srećni”.

U Sosijete ženeral banci kažu da su od početka globalne finansijske krize aktivirali izvestan broj hipoteka zbog toga što klijenti nisu mogli da izmire svoje obaveze prema banci. Pjer Bosk, član Izvršnog odbora ove banke, kaže da je aktiviranje sredstva obezbeđenja korak koji će banka napraviti tek ukoliko ne postoji nikakvo drugo rešenje.

"Korisnici stambenih kredita još uvek su najredovnije platiše. U Sosijete ženeral banci, kašnjenje po kreditima dvostruko je niže od proseka na tržištu. U ovom trenutku imamo dvadesetak aktiviranih hipoteka, što je, ako uzmemo u obzir da banka u svom portfelju ima preko 11.000 stambenih kredita, prihvatljivo", objasnio je Bosk.

Sosijete ženeral banka nije odobravala kredite indeksirane u švajcarskom franku, ali ih je dobila preuzimanjem dela portfelja KBC banke. Kažu da im se broj aktiviranih hipoteka nije povećao zbog preuzimanja tog paketa i da je, po osnovu preporuke NBS, smanjenje glavnice za stambene kredite u švajcarcima, uradila još KBC banka i to do kraja jula prošle godine.

U Komercijalnoj banci kažu da nemaju većih kašnjenja u izmirivanju kreditnih obaveza. Odobrili su preko 11.000 stambenih kredita od čega su 12 odsto stambeni krediti indeksirani u švajcarskoj valuti, a aktiviranih hipoteka je zanemarljivo malo.

"Aktiviranje sredstava obezbeđenja je poslednja mera koju banka preduzima u cilju naplate svojih potraživanja. Pre toga, banka u saradnji sa klijentom pokušava da pronađe odgovarajući model za nastavak urednog izmirivanja duga, a u zavisnosti od trenutnih finansijskih mogućnosti klijenta. Može se ugovoriti reprogram kredita produženjem roka otplate ili odobriti grejs period", kažeŽivojin Savić, izvršni direktor za poslove sa stanovništvom.

U slučaju kada pregovori sa klijentom i preduzete mere nisu dale očekivane rezultate, pokreće se sudski postupak.

Vladan Vilotijević, direktor razvoja u sektoru za stanovništvo Eurobank EFGkaže da više od 98 odsto dužnika redovno vraća stambene kredite. Prema odredbi NBS nenaplativim kreditom smatra se docnja u otplati veća od 90 dana. Ova banka za neke kredite, pogotovo obezbeđene hipotekom,omogućava i 180 dana.

"Postoji jedan broj klijenata koji nakon svih alternativa koje im banka ponudi, i dalje, iz isključivo opravdanih razloga, ne izmiruju svoje mesečne obaveze. To je slučaj kada kredit dospeva u celokupnom iznosu na naplatu. Ukoliko dođe do dogovora između banke i klijenta, radi se vansudsko poravnanje, bez troškova obrade za klijente, gde se napravi dogovor o dinamici otplate kredita", kaže Vilotijević.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.