Overa izjave skuplja 45 puta!

Izvor: Telegraf.rs, 18.Sep.2014, 13:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Overa izjave skuplja 45 puta!

Za iznos kredita od 30.000 evra, overa založne izjave za uspostavljanje hipoteke košta 25.200 dinara plus PDV. Ukoliko je nekretnina vredna 100.000 evra usluga notara je 50.400 dinara plus PDV. Što je veća vrednost kredita, to je založna izjava skuplja

Overa založne izjave koja se prilaže banci za stavljenje nekretnine pod hipoteku prilikom uzimanja stambenog kredita od 1. septembra poskupela je >> Pročitaj celu vest na sajtu Telegraf.rs << čak 45 puta.

Naime, dosadašnja cena ovog dokumenta koji se parafirao u sudu je bila 550 dinara na sve iznose stambenih zajmova, a sada, kada su taj posao preuzeli notari, košta enormno više i zavisi od visine stambene pozajmice.

Otud na prmer za iznos kredita od 30.000 evra, overa založne izjave za uspostavljanje hipoteke košta 25.200 dinara plus PDV. Ukoliko je nekretnina vredna 100.000 evra usluga notara je 50.400 dinara plus PDV. Za iznos od milion dinara, overu neophodnog dokumenta notari će naplaćivati 237.600 dinara. Što je veća vrednost kredita, to je založna izjava skuplja, pišu “Novosti”.

Foto: Tanjug/Danilo Peternek

Izrada založne izjave za klijente je bila besplatna. Korisnik kredita je dobijao ovaj dokument i bio je dužan samo da ga overi u sudu i plati taksu od 550 dinara. Novim zakonom, sudovi ovaj posao prebacuju notarima, koji od banaka traže svu dokumentaciju, prekucaju je i traže 45 puta veći iznos za overu.

- Uvođenjem notara, znatno je povećan iznos koji je potreban za overu založne izjave za uspostavljanje hipoteke – istakao je Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.

Taj trošak će plaćati klijent i oni će se preneti na ukupne troškove kreditnog aranžmana, odnosno zajam će biti skuplji za 0,1 odsto.

Prema rečima nadležnih iz banaka njima je svejedno da li će klijent založnu izjavu overiti u sudu za 550 dinara, ili kod notara za sto puta veći iznos. Bankari prihvataju i dokument parafiran u sudovima, ali kako kažu, sudovi neće da overavaju ovaj dokument, nego ga prebacaju kod notara.

Stambeni krediti u Srbiji se sve manje uzimaju. Tako, prema podacima Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije, u prvih osam meseci ove godine je odobreno ovih deviznih pozajmica u vrednosti od svega 13 milijardi dinara.

(Telegraf.rs)

Nastavak na Telegraf.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Telegraf.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Telegraf.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.