Izvor: Blic, 02.Jul.2009, 09:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kosovska mafija ulaže u nekretnine

Mafija sa Kosova je postala "primarna društvena snaga" u Prištini i tokom godina je akumulirala nekoliko milijardi dolara pretočenih u nekretnine, a uspela je pri tom da ostvari čvrstu kontrolu nad mnogim poslovnim i politickim krugovima, objavljeno je u izveštaju Svetske bezbednosne mreže (SBM).

U izveštaju SBM čije delove prenosi podgorički "Dan", ocenjeno je, takođe, da organizovane kriminalne grupe sa >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Kosova i iz Crne Gore sarađuju u uvozu i izvozu nelegalnog materijala "morskim frontom". Štaviše, dodaje se, postoje mnoge indicije da se pranje novca u Crnoj Gori vrši za potrebe albanskih kriminalnih organizacija, navedeno je u izveštaju SBM, institucije čije je sedište u Njujorku.

U izveštaju koji se bavi kriminalom na zapadnom Balkanu, ocenjuje se da će borba protiv organizovanog kriminala i korupcije biti važan činilac u crnogorskim naporima da se priključi Evropskoj uniji. Prema tvrdnjama autora izveštaja, više je nego sigurno da je korupcija na visokom nivou najvažniji faktor zbog kojeg organizovane kriminalne mreže i dalje jačaju na zapadnom Balkanu.

"Preciznije, organizovani kriminal je mogao da eksploatiše društvene veze između biznismena-političara i službi bezbednosti, i tako se infiltrira u srž državnog aparata. To se dešavalo i pre kraha Hladnog rata, ali se nastavlja i danas, uprkos mnogim naporima da se eliminiše organizovani kriminal", navodi se u izveštaju. Ocenjeno je da su na Kosovu i Metohiji pomenute društvene veze posebno važne zbog klanovskog organizovanja društva, u kombinaciji sa anomalijama izazvanih ratom 1999.godine i sankcijama Ujedinjenih nacija uvedenih SRJ.

SBM smatra da će EU pažljivo posmatrati kako se Crna Gora bori protiv organizovanog kriminala, navodeći da se ta tema često pominje u evropskoj štampi i izveštajima vlasti evropskih zemalja tokom ove godine. Isto se, kako se navodi, odnosi na proces liberalizacije viznog režima sa EU za države zapadnog Balkana.

"Evropski Šengen sporazum je jasan. Generalno, postoji problem za celi zapadni Balkan i biće potrebno mnogo napora da se okonča proces priključivanja zemalja regiona EU. Najveći doprinos koji Unija može dati rešavanju tog problema je sam čin pristupa", smatraju u SBM. Prema autorima izveštaja, EU ima mehanizam da da prati trendove kriminalnih radnji i da o tome izveštava lokalne vlasti koje zasad nemaju toliko podataka i adekvatnu tehničku opremljenost. U teoriji, kako se dodaje, evropski blok može da učini mnogo toga.

"Teorija i praksa su dve različite stvari. Balkan je i dalje slaba tačka kada je u pitanju evropska strategija za borbu protiv organizovanog kriminala, ali to je i južna Italija a ta država je član Evropskog saveza od 1957.godine. Za rešsevanje tih problema biće potrebno vreme i niko ne može da predvidi kada će to biti i konačno eliminisano", zaključuje se u izveštaju, prenosi "Dan".

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.