Izvor: Večernje novosti, 07.Avg.2015, 22:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko da više, njemu vila
KUPOVINA državnih nekretnina mora da bude tržišna utakmica na kojoj mogu da učestvuju sva pravna i fizička lica. Dakle, iz spornog Zakona o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti u svojini Republike, koji je predsednik Srbije Tomislav Nikolić odbio da potpiše i vratio ga parlamentu na "popravni", treba izbaciti mogućnost da svojinu nad državnim vilama, stanovima i poslovnim prostorima mogu da steknu jedino >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << korisnici i zakupci tih kvadrata. Oni mogu da imaju samo pravo preče kupovine, i to isključivo po najvećoj izlicitiranoj ceni postignutoj na javnom nadmetanju. Ako to ne prihvate, nekretninu kupuje onaj ko je ponudio najviše. Ovo je rešenje, koje državi predlaže "Mreža za restituciju", najveći protivnik rešenja iz Zakona o prodaji državnih nekretnina, koji su nedavno usvojili poslanici. "Mreža" pozdravlja odluku predsednika Nikolića, koji je, kako kažu, privremeno sprečio da ovaj zakon, koji je urađen na potpuno netransparentan način, pruži mogućnost prelivanja vrednih nekretnina u privatne ruke privilegovanih. - Država mora da popiše sve nepokretnosti, i to je prioritet - navodi, za "Novosti", Mile Antić, koordinator "Mreže". - Paralelno s tim, s obzirom na to da je ustanovila da ima višak nekretnina može da ih proda, i to nije sporno, ali tako da poštuje Ustav. Ubeđeni smo da Zakon o prodaji nekretnina nije inicijativa ministra Dušana Vujovića, jer je on tržišno orijentisan. Nacrt je podmetnut i njemu i ministarstvu, a potom Vladi i Skupštini, kako bi neko narušio interese ne samo države i građana, već i same Vlade. Taj zakon se pripremao još od 2007. godine, tako da su se u vile i ostale nekretnine "ugnezdili" mnogi bliski ne samo ovoj nego čak i dominantno prethodnim vlastima. Zato "Mreža" postavlja pitanja Ministarstvu finansija, koja bi mogla biti interesantna i javnom tužilaštvu. Ko je, kada, po čijem nalogu izradio i Ministarstvu finansija dostavio nacrt zakona? Da li su i ko je radio bilo kakve analize efekata ovog zakona? - Iako danas ističe trideseti dan od donošenja rešenja poverenika za informacije od javnog značaja, "Dipos" nam još nije dostavio kompletan spisak sa opisom nepokretnosti, koje su tom preduzeću date na upravljanje - navodi Antić i dodaje da javnost i te kako treba da zna ko su privilegovani korisnici i zakupci vredne državne imovine. U obrazloženju predsednika Nikolića navodi se da bi donošenjem zakona o prodaji državnih nekretnina bio povređen Ustav, koji u članu 84 predviđa da svi imaju jednak položaj na tržištu. Za predsednika je sporno i to što se u javnosti više od godinu dana znalo da je takav zakon u pripremi pa su se zaključivali ugovori o zakupu za nekretnine koji su sada predmet prodaje. SPORAN JOŠ JEDAN NACRT "MREŽA za restituciju" će od nadležnih zahtevati da se hitno i bez daljeg odlaganja preduzmu konkretne mere na popisu javne svojine pre bilo kakvih propisa, kojima bi se omogućilo raspolaganje tom imovinom. I to se, kako navode, posebno odnosi na izmene Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koje je predložila Uprava za poljoprivredno zemljište i predvidela da i oni koji su uzurpirali obradive površine mogu ubuduće legalno da ih koriste, i to bez naknade.
Nastavak na Večernje novosti...
Od dva zakona jedan prošao, drugi vraćen
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Avg.2015, 08:36
Proteklih dana pred predsednikom Srbije našla su se dva nova zakona koje je stručna javnost ocenila neustavnim. Jedan od tih akata, Zakon o posebnim uslovima prodaje određenih nepokretnosti, Tomislav Nikolić je i sam ocenio protivustavnim. Drugi je, međutim, potpisao - onaj koji reguliše broj zaposlenih...



