Izvor: B92, 13.Mar.2012, 12:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BiH ostaje bez imovine u Srbiji
Sarajevo -- BiH mogla bi ostati bez vlasništva nad 1.000 objekata u Srbiji vrednih 4 milijarde maraka zbog nemogućnosti političkog dogovora vladajućih stranaka.
Rok važenja uredbe koju je donela Srbija za povratak imovine pravnih i fizičkih osoba ističe ovog meseca.
Međutim, bez uspostavljanja Uprave u Federaciji BiH ovaj entitet će izgubiti vlasništvo bad 1.000 objekata firmi BiH u Srbiji.
Avaz navodi kako firme iz BiH poseduju jednako toliko nekretnina >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i u Hrvatskoj.
Pomoćnik direktora Agencije za privatizaciju u FBiH Senad Makić ocenio je da bi početak rada Uprave za pasivnu podbilancu olakšao procedure povrata imovine tvrtki BiH u susednim državama.
Ekonomski analitičar u Spoljnotrgovinskoj komori BiH prof. dr. Duljko Hasić pozvao je vlasti u Federaciji da potpišu sporazuma o imovinskopravnim odnosima između BiH i Srbije kako bi bio ispoštovan sporazum o sukcesiji zemalja bivše Jugoslavije te bezuslovno zatražen povrat imovine.
Pomoćnik ministra financija BiH Zenit Kelić najavio je da će na skorašnjem sastanku predstavnika zemalja regiona biti reči o primeni aneksa kako bi sve države bivše Jugoslavije primenjivale iste propise u vezi sa ovom imovinom.









