Izvor: Blic, 29.Sep.2011, 13:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bernanki ukazao na problem dugoročne nezaposlenosti u SAD
Predsednik američke centralne banke Ben Bernanki upozorio je da nezaposlenost u SAD predstavlja "nacionalnu krizu" i da Kongres treba da se uključi i preduzme mere da podstakne privredu zemlje.
Bernanki je takođe naglasio da bi američki poslanici trebalo da donesu zakone kojima bi se dodatno pomogao oslabljeni sektor nekretnina.
Predsednik Federalnih rezervi je rekao da je 45 odsto nezaposlenih u SAD >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bez posla više od šest meseci.
- To je nečuveno. To se nije nikad desilo u posleratnom period u SAD. Ljudi gube sposobnosti koje su imali, gube kontakte i povezanost sa sektorom rada - rekao je Bernanki.
- Situacija s nezposlenošću, s radnim mestima, zaista predstavlja nacionalnu krizu - rekao je.
On je istakao da vlada treba da pomogne onima koji su duže nezaposleni da se obuče za nove poslove i da im nađe posao. On je takođe predložio da Kongres treba da preuzme veću odgovornost za ovo pitanje.
Naveo je da su dugoročna nezaposlenost, budžetska disciplina i politika u sektoru nekretnina tri najvažnije oblasti u kojima Kongres može da doprinese ekonomskom oporavku.
Nagovestio je i da centralna banka svojim merama ne može da učini
sve.
- Federalne rezerve su napravile ogroman napor da pomognu privredi da
se oporavi i stabilizuje kroz kontrolu kamatnih stopa ili kroz monetarnu politiku, rekao je Bernanki i dodao da su kamatne stope snižene na rekordno nizak nivo.
- Monetarna politika može da uradi mnogo, ali monetarna politika nije
lek za sve - dodao je.
Povezane vesti: SAD predstavljaju novu novčanicu od 100 dolara
Nezaposlenost u SAD ima karakter nacionalne krize
Izvor: S media, 30.Sep.2011, 07:50
Dugoročna nezaposlenost u SAD-u ima karakter nacionalne krize. .....Lider američke centralne banke, Ben Bernanke, je upozorio da dugoročna nezaposlenost u SAD-u ima karakter nacionalne krize i da bi Kongres trebao da preduzme dodatne mere i veću odgovornost da bi je eliminisao. Oko 45 odsto nezaposlenih...







