Slede istrage i protiv Milana Beka

Izvor: Blic, 18.Dec.2012, 23:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slede istrage i protiv Milana Beka

Protiv Milana Beka (51), prema informacijama iz policije, specijalna radna grupa vodi istrage kada je reč o kupovini akcija „C marketa“, „Luke Beograd“ i „Večernjih novosti“.

- Protiv Beka se paralelno vode tri istrage, a rezultat se očekuje ubrzo posle Nove godine - kaže za „Blic“ izvor iz MUP Srbije.

Šef antikorupcijskog tima Bogdan Pušić rekao je u „Utisku nedelje“ da se sprovode predistražne radnje u pomenutim slučajevima, ali nije >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << iznosio više detalja.

Naš izvor navodi da realizacija ovih istraga zavisi od tužioca za organizovani kriminal, po čijem nalogu je postupak i pokrenut.

- Istrage su pokrenute 3. septembra. Do sada su obavljeni informativni razgovori sa nekoliko desetina osoba, prikupljena je dokumentacija iz inostranstva, i sada se rade finalne provere, zbog čega se očekuje i da istrage uskoro budu privedene kraju - objašnjava naš izvor.

Milana Beko juče nije komentarisao naša saznanja, rečeno nam je da je na službenom putu.

Imena osoba koje su učestvovale u ovim slučajevima javnosti su, ipak, odavno poznata, a protiv njih je svojevremeno i Savet za borbu protiv korupcije podnosio izveštaje Vladi, kao i krivične prijave.

U sva tri predmeta pominje se Milan Beko koji je u ovim poslovima sarađivao sa Miroslavom Miškovićem, Dankom Đunićem, Slobodanom Radulovićem, Predragom Bubalom, Miodragom Đorđevićem...

Za koga se sad piše zakon

U raspravi o građevinskim zakonima u Skupštini Srbije, među kojima i o izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, raspravljalo se i o tome da li je Milanu Beku „poklonjeno 120 miliona evra“, što su tvrdili poslanici Demokartske stranke. Poslanik DS Janko Radaković rekao je da ministar Milan Bačević traži ukidanje uredbe o konverziji zemljišta samo iz jednog razloga - da bi mogao da „dozvoli Milanu Beku da ne plati 120 miliona evra za konverziju ‘Luke Beograd‘”. Ministar Ilić mu je odgovorio da tajkuni koje pominje nisu stvoreni bilo gde, već da su bili bliski bivšoj vlasti.

Interesantno je da niko od ovih ljudi do sada nije pozvan na policijsko saslušanje.

Kupovina „C marketa“ je sprovedena 2005, a kako se godinama kasnije ispostavilo, dogovor o prodaji akcija ovog preduzeća postignut je u kabinetu tadašnjeg premijera Srbije Vojislava Koštunice, i to u prisustvu Danka Đunića, suvlasnika firme „Eki investment“.

„C market“ su kupili Mišković i Beko, a sporazum sa njima potpisao je dotadašnji direktor firme Slobodan Radulović, koji je zatim pobegao iz Srbije, i za njim je, kao pripadnikom stečajne mafije, raspisana međunarodna poternica.

Mišković i Beko su 75 akcija platili 53 miliona dolara. Poslu je prethodio memorandum o kupovini „C marketa“, jer je vlada koju je predvodio Vojislav Koštunica tada želela da „C market“ ostane u rukama srpskih privrednika.

Akteri privatizacije „Luke Beograd“, pored Beka koji je kupovinu 93 odsto akcija 2005. obavio preko firme „Vorldfin“ iz Luksemburga, jesu i Predrag Bubalo, tadašnji ministar privrede, Miodrag Đorđević, direktor Agencije za privatizaciju, i Miljko Štimac iz Komisije za hartije od vrednosti.

Savet za borbu protiv korupcije je 2010. podneo krivične prijave protiv 17 osoba uključenih u privatizaciju „Luke Beograd“, a zbog sumnje da su državu oštetili za najmanje 21 milion evra. U međuvremenu, zbog spora oko 100 hektara zemljišta pokrenut je spor između „Luke Beograd“ i grada Beograda.

Kada smo od ministra privrede i privatizaciju u Koštuničinoj vladi Predraga Bubala tražili komentar na istrage koje se najavljuju u vezi sa privatizacijama „C marketa“ i „Novosti“ sa kojima se njegovo ime najčešće povezuje, kratko je rekao: „Pišite šta hoćete, od vas boli glava“, i prekinuo vezu.

Na naše pitanje da prokomentariše povezivanje Vojislava Koštunice i pojedinih ministara iz njegove vlade sa istragama povodom nekih privatizacija, portparol DSS Petar Petković je za „Blic“ rekao:

„Zar bismo se ovako aktivno zalagali da se potpuno rasplete celokupna mreža funkcionisanja kriminala i korupcije i zar bismo ovoliko podržavali Aleksandra Vučića u toj borbi da imamo čega da se plašimo?“ Milko Štimac, nekadašnji direktor Komisije za hartije od vrednosti, rekao je samo da je sve rađeno po zakonu. „Sve vreme smo sarađivali s MUP-om, tužilaštvom i Agencijom za sprečavanje pranja novca“, rekao je on.

Povezane vesti: Krivične prijave i zbog C marketa

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.