Šta će biti s Merkatorom, hoće li Todorić prodati?

Izvor: B92, 10.Maj.2016, 12:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta će biti s Merkatorom, hoće li Todorić prodati?

Nakon što je Agrokor prodao 4 Konzumova objekta u Hrvatskoj južnoafričkom fondu slovenački mediji pitaju hoće li ista sudbina pogoditi i objektima Merkatora.

Južnoafrički fond Tower property platio je za ta četiri objekta skoro 67 miliona evra.

U Merkatoru o toj temi ćute. Kažu tek da u skladu sa svojom dugoročnom strategijom nastavljaju monetizaciju i prodaju neosnovnih delatnosti.

Neposredno nakon preuzimanja Merkatora u leto 2014. godine, Agrokor >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je započeo s prodajom oko 200 miliona evra vrednih poslovno nepotrebnih nekretnina, skoro 50 trgovina i trgovinskih centara u Hrvatskoj, zatim Pekarne Grosuplje, kćerinskih društava Merkatora Emba i Intersport, tekstilnog trgovca Modiana i turističke kompanije M Holidays, piše ljubljanski Dnevnik.

Pekarnu Grosuplje Agrokor je prodao Don donu, dok je robne marke Santa i Loka kupio Franck. Ponude za Intersport bile su ispod očekivanja, dok je Kompas preuzeo M Holidays. U kojoj je fazi prodaja Modiane za koju se zanimala Sportina u Merkatoru nisu želeli otkriti.

Za sada nije poznato koliko je Merkator prodao nekretnina, a nisu poznate ni brojke o poslovanju za prošlu godinu.

Takođe, u Agrokoru ne otkrivaju koliko Konzumovih trgovinskih centara nameravaju prodati. Poznata je tek davna najava kako planiraju prodati približno trećinu maloprodajnih objekata.

Grupa Merkator u ovoj godini planira od prodaje da prihoduje 2,6 milijardi evra, što je nešto više od prošlogodišnjih prihoda.

Ovogodišnji poslovni plan predviđa rast prihoda na svim tržištima na kojima Merkator posluje osim hrvatskog, a najveći promet biće ostvaren na slovenačkom (56,2 odsto planiranih prihoda) i srpskom (35,7 odsto) tržištu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.