Maldivi na prodaju

Izvor: Vostok.rs, 27.Jul.2015, 11:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Maldivi na prodaju

27.07.2015. -

Parlament Maldiva prvi put je izglasao zakon kojim se odobrava predaja zemlje u vlasništvo stranih građana, prenosi Rojters. Maldivi se nalaze u strateški važnom regionu Indijskog okeana, što na kraju može dovesti do kupovine zemlje od strane kineskih investitora, zabrinuti su lokalna opozicija i Indijci.

Vlada očekuje da reforme privuku >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << investitore u specijalne zone Maldiva, što će omogućiti republici da diversifikuje ekonomiju i razvija se ne samo na račun turizma. Novi zakon, koji predsednik tek treba da ratifikuje, omogućiće strancima da kupe zemlju u vrednosti od više od jednog miliona dolara.

Investitori bi mogli dobiti samo 10 odsto od ukupne površine maldivske teritorije, koja iznosi nešto manje od 300 kvadratnih kilometara, navodi maldivski list „Radživ“. Ipak, čak i tako mali deo zemlje izazvao je veliku diskusiju među maldivskim i stranim političarima.

Opozicija se plaši da će kineski investitori kupiti maldivsku zemlju i stvoriti od nje deo međunarodne infrastrukturne mreže „Put svile“. Ovaj zakon priprema širenje delatnosti Kineza u Indijskom okeanu, smatraju oni.

Pojava kineskih investitora u rejonu Maldiva može zaoštriti odnose između Kine i Indije, jer Nju Delhi smatra ovaj region svojom zonom uticaja.

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.