
Izvor: JUGpress.com, 26.Mar.2025, 21:10
U spomen kući postavljene biste Koste Stamenkovića i njegove ćerke Lepše
LESKOVAC
Povodom obeležavanja 83 godine od pogibije narodnog heroja Koste Stamenkovića i njegove ćerke Leposave Lepše Stamenković Narodni muzej u Leskovcu je u dvorištu njegove Spomen kuće vratio njegovu bistu na mesto gde se nalazila i postavio bistu njegove ćerke. Kosta Stamenković je bio učesnik Prvog svetskog rata, prošao Albaniju, Solunski front, narodni tribun, borac za radnička prava, revolucionar, nosilac Partizanske spomenice i narodni heroj, čovek kojije učestvovao >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << u osnivanju Fudbalskog kluba Dubočica, bio predsednik KUD „Abrašević“… Sadašnja Spomen kuća Koste Stamenković je 1950. godine proglašena za kulturno dobro, a 1970. godine data je u nadležnost Narodnom muzeju u Leskovcu. Po rečima direktora muzeja Nebojše Dimitrijevića malo je rađeno na održavanju kuće, pa je ona zapala u teško stanje.
„Na njoj se radi od 2018. godine, sanirana je unutrašnjost, spoljašnost, a sada je vraćena bista koja se nalazila ispred kuće i koja je 2014. godine ukradena i isečena na delove. Bista je u toku prošle godine restaurirana.
„U Spomen kući u toku prošle godine izvršena konzervacija i fumigacija predmeta, te da su oni potom vraćeni u kuću. Pošto kuća nema grejanje, čeka se toplije vreme kako bi ona ponovo bila otvorena za širu javnost. Već smo imali sastanak sa predstavnicima Elektronskog fakulteta u Nišu sa kojima dogovaramo prezentaciju, koju ćemo uskoro uraditi i koja će govoriti, ne samo o životu Koste Stamenkovića već i o FK Dubočica, KUD Abrašević, radničkom pokretu, društveno – ekonomskim uslovima i njegovom oblikovanju društvenog, političkog i sportskog života u Leskovcu između dva svetska rata. Potrudićemo se da prezentaciju uradimo na jedan zaista moderan način i da taj period osvetlimo za mlađe generacije koje već polako gube vezu sa tim.“
Kosta Stamenković i njegova ćerka Leposava bili su deo Kukavičkog partizanskog odreda, kada 26. marta 1942. godine oboje stradaju u borbi protiv četnika u selu Šilovo.
„Kao pojedinac, Kosta Stamenkoviić je oblikovao život u Leskovcu između dva svetska rata“ kaže direktor Dimitrijević.
„To je čovek koji je u periodu velikih štrajkova 1938. i 1939. godine dobro znao da dugotrajni štrajkovi ne pogoduju radnicima, jer ostaju bez dnevnica i nemaju hranu. On je organozovao prve kuhinje, fondove solidarnosti i pomoći štrajkačima, koji su zahvaljujući i tome imali uspeha, jer su se izborili za veće dnevnice, za smanjenje radnog vremena na osam sati… Bio je popularan u narodu, potšovan, a kao komunista je bio u zatvoru u Bileći 1940. godine sa istaknutim komunistima tog perioda. Početkom rata je pušten iz zatvora, priključio se Kukavičkom partizanskom odredu i prilikom prebacivanja odreda sa Kukavice ka Radan planini nejverovatnije je uhvaćen od strane četnika u zasedi i ubijen, što je i tragedija, jer je Srbin stradao od drugog Srbina.“
Zamenik sekretara Skupštine grada Leskovca Vladimir Branković naglašava da lokalna samouprava nastoji da neguje kulturna sećanja na ličnosti koje su ostavile važan trag u istoriji, a pre svega, pokazale put i bile primer za buduće generacije.
„Čuvari prošlosti svake zajednice su muzeji. To su mesta, koja čuvaju sećanja na naše pretke, mesta kolektivnog i ličnog prepoznavanja. Njihov rad doprinosi stvaranju identiteta grada i čitavog regiona. Leskovački Narodni muzej postao je važan centar komunikacije i izvor saznanja. Na Spomen kući je saniran krov i zamenjena stolarija sa investicijom od 5,8 miliona dinara, a 2023. godine izvedeni su konzervatorsko-restauratorski radovi na unutrašnjosti, spoljašnjosti i ogradi, u vrednosti od 2,3 miliona dinara.“ (kraj) IS/LJS
I ovo Vam može biti interesantno