
Izvor: JUGpress.com, 24.Mar.2025, 20:15
Radionica „Leskovac – Srpski Mančester“
LESKOVAC
U okviru Programa za talentovane i nadarene učenike, koji se sprovodi uz podršku Grada Leskovca, održana je radionica pod nazivom „Leskovac – Srpski Mančester“. Cilj je da se polaznici programa bliže upoznaju sa pokretnim i nepokretnim kulturnim nasleđem Leskovca, njegovom istorijom i promenom iz orijentalne varoši u grad koji je poneo nadimak >> Pročitaj celu vest na sajtu JUGpress.com << grada sa severa Engleske. Predavač je kustos istoričar leskovačkog Narodnog muzeja Vladimir Petković, koji je polaznicima, učenicima osmog razreda osnovnih škola, prikazuje razvoj Leskovca od osmanske varoši do grada koji je poneo epitet Srpski Mančester. Program obuhvata 12 radionica koji se bave različitim temama.
„Predstavili smo im mesta koja su nekada puno značila Leskovčanima, kako je izgledao grad nekad, a kakav je danas. Utvrđivali smo šta se sve promenilo u čaršiji našeg grada. Cilj radionice je bio da ovih deset polaznika bude obučeno da kao vršnjački edukatori svojim vršnjacima dalje pričaju priču o Leskovcu nekad, zašto je dobio naziv Srpski Mančester između dva svetska rata.“
Petković kaže da su učenici, nakon što su videli fotografije tog vremena, a koje su u vlasništvu Narodnog muzeja, privatnih lica, koje su javno publikovane, pitali da li je moguće da je ovo bilo u Leskovcu.
„Njihovo drugo pitanje je bilo gde su ljudi izlazili u Leskovcu, kako su se zabavljali… Što se same kulture sećanja tiče, oni su čuli priče svojih baba i deda o kafanama gde se izlazilo, ali više znaju o spomenicima, posebno Spomeniku palim za otadžbinu u Gradskom parku koji je posvećen svih stradalima u borbi za oslobođenje i ujedinjenje od 1912.-1918. godine. Njima se radionica dopada, a na ovaj način smo malo i razbili stereotip o istoriji kao dosadnoj obalsti, za koju su mi čak rekli i da nije neka nauka. Iz njihovih odgovora sam shvatio da im nije bilo dosadno, ali to je zato što smo mi izašli iz okvira školskog programa, gde, na žalost, nema mesta za zavičajnu istoriju.“ (kraj) IS/LJS
I ovo Vam može biti interesantno