
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 26.Jul.2024, 15:16
Kako ubrzati proces legalizacije nelegalnih objekata? (AUDIO)
U Srbiji ima više od dva miliona nelegalnih objekata, a godišnje se reši tek oko 40.000 predmeta. Tim tempom za legalizaciju svih potrebno je 40 godina, procenjuju u NALED-u. Iz te organizacije predlažu ubrzanje procedura i primenu koncepta masovnog ozakonjenja po automatizovanom postupku.
Koncept masovnog ozakonjenja među ključnim je preporukama poslednje NALED-ove Sive knjige. Podrazumeva sprovođenje legalizacije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kroz tri paralelna koloseka: pred nadležnim organom koji bi imao rok od dve godine da okonča sve započete i dodatno prijavljene predmete, zatim pred komisijama pri opštinama koje po službenoj dužnosti treba da utvrde „pretpostavljenog“ imaoca prava-vlasnika u dužem periodu, te pred javnim beležnicima koji imaju zakonsko ovlašćenje da na zahtev stranke utvrde „pretpostavljenog“ imaoca prava-vlasnika.
Programska direktorka NALED-a Jelena Bojović ističe da od 2015. godine do danas nije primećen značajan napredak u brzini rešavanja predmeta u procesu legalizacije, te da je ubrzanje tih procesa nužno.
Prema njenim rečima, ukupan broj objekata koji iz različitih razloga nisu uneti u katastar daleko je veći, a najviše nelegalnih objekata ima u Beogradu. Bojović podseća i da su u međuvremnu ukinuti i rokovi za legalizaciju.
Navela je i koji su predlozi NALED-a da se ovi problemi reše, dodajući da je javni interes da se svi objekti ozakone.
Iz NALED-a ukazuju da dosadašnji pristup rešavanju problema nelegalne gradnje nije dao željene rezultate ni posle gotovo 30 godina, jer u gradovima koji imaju do 100.000 stanovnika u proseku čak 40.000 predmeta čeka na ozakonjenje, a godišnje se reši tek oko 1.500, dok isto toliko novih nastane.
Kao jedan od ključnih razloga za neefikasnost procesa legalizacije navode nedostatak kapaciteta lokalnih samouprava, te složene procedure u takvim postupcima.
Naime, da bi objekat bio ozakonjen, on mora ispunjavati određene prostorne i urbanističke uslove, mora se dokazati vlasništvo nad objektom, odnosno odgovarajuće pravo na zemljištu.
Preporuka NALED-a je da se važeći propis izmeni i postupci razdvoje tako da upis prava svojine ne zavisi od urbanističkih uslova, već da se usklađenost sa planskim dokumentima rešava upisom zabeležbe, kojom se konstatuje da objekat nije građen u skladu sa prostornim i urbanističkim uslovima.
Detaljnije u audio-zapisu.
Pogledaj vesti o: Legalizacija objekata
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...