
Izvor: N1 televizija, 22.Nov.2018, 19:31 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Surlić: Frustracija političkih elita na Kosovu
"Takse koje je uvela Priština su politički problem i imaju veze sa glasanjem o članstvu Kosova u Interpolu. Političke elite na Kosovu su frustrirane, jer, uprkos podršci, ne uspevaju da izbore međunarodno priznat status za Kosovo", smatra Stefan Surlić sa Fakulteta političkih nauka.
Kako kaže Surlić, trenutno u odsustvu sporazuma Beograd može status Kosova da učini trajno spornim, međutim, Priština ima kontrolu >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << nad građanima na teritoriji Kosova, što nas, kaže, udaljava od sporazuma.
"Na delu je da vlast u Prištini želi da pokaže građanima kako ima moći da se suprotstavi Beogradu, bojkot proizvoda traje već duže vreme, pokret Samoopredeljenje je imao kampanju da ubedi građane da ne kupuju srpske proizvode. To ne ostaje u domenu ekonomije, to je produbljivanje etničke distance, kako da govorimo o normalizaciji, kad Albanci govoreći o srpskim proizvodima govore o Srbima na Kosovu", rekao je Surlić.
On je naglasio da zabrinjavaju neke poruke iz Prištine, naročito Haradinajeva, koji je rekao da mere neće biti povučene dok Srbija ne przna Kosovo. Pored toga i novine na Kosovu su izašle sa bombastičnim naslovima, dok članovi vlade izjavljuju kako je ovo revanšizam i odgovor na "agresivnu politiku Srbije".
"Ove situacije, vezano za Interpol i takse, idu u prilog razgraničenju, jer je osnovna premisa da Srbi i Albanci ne mogu da žive zajedno, i da je jedino rešenje da se spasi deo teritorije ili deo stanovništva da se ne bi desilo da Srbi ne mogu da kupe mleko, novine..."
Dobro je da Beograd ne odgovara recipročnim merama, kaže Surlić, jer bi to moglo da dovede do sukoba i otežalo bi situaciju za Srbe, a interes je da Srbi budu bezbedni.
"Beograd mora da ima na umu da Priština ima kontrolu na terenu i da može da se sveti srpskoj zajednici. Međunarodni akteri moraju da imaju ključnu ulogu, slično je bilo kada su Srbija i Hrvatska vodile carinski rat, jer je ova mera je u suportnosti za poitpisanim dokumentima. EU se suočava s kršenjem dokumenta i očekivano je da može da kaže da je Priština u obavezi i da mora da povuče odluku. Treba imati na umu da postoje jaki glasovi protiv vizne liberalizacije za Kosovo, pet članica EU ne priznaje kosovo, toga su svesni lideri na kosovu. Ne verujem da EU ima neki mehanizam pritiska na Kosovo, ukoliko se ne uključe neki lideri zemalja čak i van EU".
Smatra da situacija s Interpolom ide u prilog Tačiju, čija je teza da bez nekog ustupka Srbiji, pre svega teritorijalnog, Srbija nikada neće priznati Kosovo.
"Ovo sve je otežavajuće za nastavak pregovora, EU već ima svoje probleme, vidimo da ekscesne situacije udaljavaju pozicije, nema na vidiku nekog okvirnog sporazuma, nemamo ni na jednom polju normalizaciju, pa privreda je bila jedina spona", zaključuje Surlić.
Urednica portala Kossev Tatjana Lazarević ispričala je kakva je situacija na terenu.
"Na sever nije stigla štampa, mlečni proizvodi, neprijatno iznenađenje sačekalo je građane koji su hteli da kupe štampu. Ostale su zalihe zabavne štampe, vidljiva je nestašica mleka, ne oseća se u prodavnicama jer su imali zalihe, ali vidi se zabrinutost šta će biti kada se zalihe prodaju", kaže ona.
Što se tiče paljenja srpskih proizvoda, Lazarević kaže da nemaju informacije s terena, samo snimke koji su deljeni na društvenim mrežama. Kaže da se na tim snimcima vidi da su neki građani Kačanika spaljivali proizvode iz Srbije, a da su slični snimci stigli ii iz Dečana.
Kaže i da je bila na vezi s portparolom KFOR-a koji je rekao da se na severu ništa ne dešava.
"Objasnio mi je da znaju da postoje neke policijske trupe, da su na vezi s Kosovskom policijom, rekao je da je situacija pod kontrolom, nije bilo pokretanja trupa, misleći na bezbednosne snage, ponovio je da su bile neke snage u južnoj Mitrovici. Rekao je da nije imalo šta da se spreči", navodi Lazarević.
Analitičar iz Prištine Fisnik Haljimi smatra da je izjava Haradinaja bila nerealna i politički nekorektna, jer se, navodi, zna da Kosovo i Srbija vode dijalog koji ide prema kraju, kao i da niko ne očekuje priznavanje - ni SAD, ni EU.
"Mislim da su izjave za unutrašnju upotrebu, velika kriza je na Kosovu, konflikt premijera i predsednika. Potezi Kosova mogu da idu na ruku Srbiji, do sada je Kosovo bilo poslušno i radilo ono što se očekivalo. Ne verujem da je ovo neka dogovorena predstava, da je Tači bio akter moglo bi se tako naslutiti, pošto se radi o Haradinaju, on je protiv ideje razgraničenja, ovo je nešto više između Tačija i Haradinaja", zaključuje Haljimi.