
Izvor: N1 televizija, 16.Nov.2017, 15:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skat: Razočarani smo, nema odgovornih za paljenje ambasade
Ambasador SAD u Beogradu Kajl Skat izjavio je da su razočarani presudom u slučaju paljenja američke ambasade u Beogradu 2008. godine posle protesta "Kosovo je Srbija", jer, kako je rekao, posle toliko godina niko nije proglašen odgovornim.
Viši sud u Beogradu osudio je u slučaju paljenja ambasade SAD u Beogradu Dejana Vučkovića, Dragana Marinkova, Marka Novitovića na šest meseci uslovno, s rokom provere od dve >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << godine. Milan Tomas je osuđen na pet meseci, takođe s rokom provere od dve godine, dok su preostali oslobođeni zbog nedostatka dokaza.
"S jedne strane, izvršna vlast vaše zemlje rekla je ispravnu stvar - na pravosudnim organima je da rade svoj posao i ne treba se u to mešati, sudija je doneo presudu kakvu je doneo", rekao je Skat u Beogradu na otvaranju "Pete beogradske NATO nedelje" u organizaciji Centra za evroatlantske studije.
Ali, kako je rekao, razočarani su. "Posle toliko godina da i dalje nema odgovornih za odluku da se policija povuče, ko je odgovoran za značajnu štetu na našoj ambasadi, ali i još najvažnije, za izgubljen život. Niko nije za to proglašen odgovornim i to je za žaljenje i, sa naše tačke gledišta, razočaravajuće", izjavio je Skat.
Sedmorica optuženih su se teretila da su ispred tadašnje zgrade Ambasade SAD u Ulici kneza Miloša, u centru Beograda, izazvali opasnost za život ljudi i imovinu, pošto su posle mitinga organizovano došli i gađali zgradu kamenicama, bakljama i drugim predmetima, i izazvali požar.
Oslobođeni optužbe su Đorđe Tomin, Nikola Kosanović, Filip Backović. Svi su, uključujući i osuđene, tokom suđenja istakli da nisu krivi i da očekuju oslobađajuću presudu.
Oni su na prvom suđenju bili osuđeni na uslovne kazne od šest do 10 meseci zatvora, ali je Apelacioni sud poništio taj deo presude "jer je izreka presude nerazumljiva i protivrečna sama sebi".
SAD poštuju vojnu neutralnost Srbije
Skat je izjavio i da SAD i NATO poštuju vojnu neutralnost Srbije, koja oblikuje prirodu tog partnerstva.
"Srbija ne traži članstvo u NATO, ona je vojno neutralna i to nije kontraindikacija za saradnju Srbije i NATO", rekao je Skat u Beogradu na otvaranju "Pete beogradske NATO nedelje" u organizaciji Centra za evroatlantske studije.
On je rekao da je veoma važno da u Srbiji postoji racionalna debata o NATO-u jer ima veoma mnogo dezinformacija o tom vojnom savezu i saradnji sa Srbijom.
Skat je istakao da je NATO pre svega odbrambeni savez i da je to navedeno u Vašingtonskom ugovoru iz 1949. godine kojim je i formiran.
"Članice NATO su posvećene idealu mirovnog rešavanja sporova, dakle jačanju mira, stabilnosti, ekonomskoj saradnji i zaštiti individualne slobode i vladavine prava", rekao je Skat.
General-pukovnik Armije SAD za Evropu Bendžamin Hodžins istakao je da su stabilnost i mir na Zapadnom Balkanu strateški interes Amerike i NATO.
"Mi nemamo interes da jedan deo izdvajamo od Evrope, jer stabilnost ovog regiona utiče na celu Evropu", rekao je Hodžins i pozdravio nastavak prisustva misije KFOR-a na Kosovu, i NATO u Bosni i Hercegovini.
On je kazao da će NATO jačati svoju "vidiljivost" u južnom delu Evrope, posebno u Grčkoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj gde će koristiti njihove luke.
Naveo je da je veoma zadovoljan što će biti održana zajednička vežba američke i srpske kopnene vojske, rekavši da srpska vojska ima tradiciju hrabrosti i ratničkog umeća.
"Američka ruka je otvorena i pružena srpskoj vojsci za svaki vid saradnje i pomoći", rekao je Hodžins.
Branimir Filipović zadužen u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije za spoljnu i bezbednosnu politiku, rekao je da je saradnja Srbije i NATO transparentna i da je važna tačka spoljne politike Srbije.
On je kazao da NATO i Srbija imaju isti cilj - da kroz zajedničko produbljavanje partnerstva, obezbeđuju mir i stabilnost.
"Srbija je vojno neutralna, što ne znači njenu izolaciju i samodovoljnost, već ona ima aktivnu ulogu partnera u odnosu sa NATO", rekao je Filipović.
Domaćin skupa direktorka Centra za evroatlantske integracije Jelena Milić istakla je da je za Srbiju veoma važno partnerstvo sa NATO-om, a posebno zbog, kako je rekla, "neprijateljskog ruskog uticaja" u regionu Zapadnog Balkana.
"Članstvo u EU i NATO su dve stolice na koje Srbija treba i može da sedi u interesu njenih građana", kazala je ona i ocenila da je saradnja Srbije i NATO "na dobrom putu", ali da se "Rusija ne miri s takvim vestima".
Jelena Milić je rekla da se Rusija "aktivno meša u unutrašnju politiku" BiH, Crne Gore i Kosova. i kao dokaz navela pismo zamenika generalnog sekretara stranke Jedinstvena Rusija Sergeja Železnaka koji je pozvao predstavnike Srpske liste da aktivno opstruiraju proces demarkacije granica sa Crnom Goru.
"U pitanju je neprijateljski ruski uticaj, to nisu samo moralne, već i bezbednosne pretnje", rekla je ona i podsetila da je Centar za evroatlantske studije u izveštaju od pre dve i po godine takođe upozoravao na jačanje moći Rusije u Srbiji.
Amerikanci nezadovoljni presudom: Sudovi kriju krupne ribe
Izvor: Vesti-online.com, 17.Nov.2017, 01:21
Posle devet godina od paljenja Ambasade SAD, nakon protesta "Kosovo je Srbija" u Beogradu, završeno je u Višem sudu prvostepeno suđenje za sedmoricu optuženih koji su učestvovali u nemirima i napadu na ovo diplomatsko predstavništvo...Osuđeni su mladići koji su bili u gomili koja je palila i...