Potreban međunarodni tim za rešavanje zločina nad novinarima i medijskim radnicima na KiM

Izvor: RTS, 11.Feb.2020, 17:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Potreban međunarodni tim za rešavanje zločina nad novinarima i medijskim radnicima na KiM

Na području Kosova i Metohije nestalo je, kidnapovano i ubijeno 17 srpskih i albanskih novinara, od kojih se četvoro i dalje vode kao nestali, rečeno je na predstavljanju istraživanja Udruženja novinara Srbije o stradalim novinarima i medijskim radnicima na Kosovu od 1998. do 2005. godine.
Zahvaljujući tom projektu, činjenice su postale poznate i na međunarodnom nivou.

Posle objavljivanja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << istraživanja, Vlada Srbije je proširila ovlašćenja domaće Komisije za istraživanja ubistava novinara i na ove slučajeve.
"Ovim istraživanjem konačno je formiran spisak svih ubijenih i kidnapovanih novinara na KiM, a koje su prihvatile i međunarodne organizacije koje se ovom temom bave. Ovo istraživanje je celokupan dosije su posebno važni, ne samo kao knjiga sećanja, nego želimo da pravda stigne zločince, ubice i nalogodavce, da njihove porodice dobiju utehu i istinu za kojom tragaju", poručila je Jelena Petković, autorka istraživanja, Udruženje novinara Srbije.
Predsednik Komisije za istraživanja ubistava novinara Veran Matić smatra da je sledeći korak veoma važan, a to je osnivanje međunarodne komisije za istraživanje ovih ubistava i kidnapovanja.
"Moraju profesionalci iz Srbije, iz Prištine da formiraju tim, ali pod pokroviteljstvom međunarodnih stručnjaka kada je reč o sličnim slučajevima iz sfere novinarstva, ljudskih prava, ali sa jednom veoma ozbiljnom političkom zaleđinom", napominje Matić.
Predsednik UNS-a Vladimir Radomirović rekao je da je Udruženje dugo bilo usmaljeno u saznavanju istine o ubijenim i nestalim novinarima na KiM, ali da sa podrškom Evropske federacije novinara i porodice žrtava sada nisu usamljene.
"UNS će nastaviti da traga za istinom i insistirati da odgovorni budu privedeni pravdi", rekao je Radomirović.
Govoreći o nestanku kolega Ranka Perenića i Đura Slavuja 1998. godine, bivši urednik Radio Prištine i rukovodilac Medija centra u Prištini Milivoje Mihajlović rekao je da su o ovom slučaju u to vreme pokušavali da "drže pažnju" domaće, ali i međunarodne javnosti.
Novinar sajta RTS-a Rade Maroević, koji je u Prištini izveštavao za novinsku agenciju Beta, rekao je da ne postoji ozbiljna istraga o ubijenim i nestalim novinarima na KiM.
"U gomili slučajeva postoje prvi koraci istrage, koje su UNMIK i donekle KFOR pokrenuli. Ipak, zbog političkih odluka sledeći koraci bili su zapostavljeni", rekao je Maroević i dodao da su novinari u to vreme na Kosovu bili "lake mete", kao i da je pritisak na njih bio konstantan.
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.