Kakve god poruke stižu iz Brisela, najveći problem...

Izvor: B92, 24.Okt.2018, 17:08   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Kakve god poruke stižu iz Brisela, najveći problem..."

Beograd -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da će očuvanje mira, stabilnosti i očuvanje bezbednosti za naše građane na Kosovu i Metohiji biti sve teže.

Kako je naveo, sve je očiglednije da kompromisnog rešenja neće biti, kako zbog atmosfere u centralnoj Srbiji, na Kosovu i Metohiji, ali i stranog faktora koji ne želi dogovor.

Vučić je rekao da najveći problem Srbije na putu ka EU jeste Kosovo i Metohija, kakve god poruke po tom pitanju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stižu iz Brisela.

"Najveći problem na našem evropskom putu je kosovsko pitanje", rekao je on danas povodom nedavne izjave evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana, i njegove tvrdnje da Kosovo nije jedino pitanje koje je ključno na evropskom putu Srbije.

Da je ocena predsednika Srbije tačna potvrđuje i stav poslanika nemačkog Bundestaga Petera Bajera, koji je u intervjuu Tanjugu rekao da Srbija treba da prizna "de jure" "suverenu državu Republika Kosovo", jer u drugom slučaju neće biti priključenja u Evropskoj uniji.

To je, kaže, između ostalog, poruka sa kojom je i došao u Beograd.

Bajer, koji je inače član Hrišćanske-demokratske unije (CDU) Angele Merkel i koordinator transatlantske saradnje u nemačkom Bundestagu ponovio je da Nemačka ostaje protiv razmene teritorija ili korekcije granice između Kosova i Srbije.

"Uopšte ne razmišljamo o pružanju podrške takvim idejama i ta pozicija nemačke kancelarke Angele Merkel se neće promeniti i to je ono ključno što želim da dostavim kao poruku Berlina", izričit je bio Bajer.

Da li glas Nemačke još ima snagu koju je do sada imao u okviru EU, pa i u međunarodnoj zajednici, iz perspektive Srbije još nije jasno, ali Bajerova poruka izgovorena u Beogradu je više nego glasna, mada ne i nepoznata.

Inače, evropski komesar Johanes Han je pre par dana poručio da sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava, osnovnih prava i dobrog upravljanja ostaje u srži procesa proširenja

Međutim, Han je istovremeno podsetio da je predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker u više navrata jasno stavio do znanja da nijedna nova država članica ne može da pristupi EU bez rešavanja otvorenih bilateralnih pitanja.

"Za Srbiju to znači da je potrebno da zaključi i trajno primeni pravno obavezujući sporazum sa Prištinom, rekao je Han, a onda dodao:

"Ali, dozvolite mi da izjasnim još jednu stvar. Izgleda da mnogi, uključujući i političare, imaju utisak da je rešenje u vezi s Kosovom jedini preduslov na putu Srbije ka EU. To nije slučaj. Sprovođenje reformi u oblasti vladavine prava, osnovnih prava i dobrog upravljanja ostaje u srži procesa proširenja", poručio je Han i prepustio javnosti tumačenje poruke.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.