Vučić u Kolubari: Neće biti otkaza, novo povećanje plata možda pre kraja godine

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Maj.2020, 02:24

Vučić u Kolubari: Neće biti otkaza, novo povećanje plata možda pre kraja godine

Rudarski basen Kolubara je srce energetskog sistema i srpske ekonomije, a novootvoreni površinski otkop Radljevo-Sever obezbediće ugalj za narednih 60 godina, izjavio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Predsednik je zahvalio svim rudarima, jer, kaže, zna se koliko je težak njihov hleb, kolikim se rizicima izlažu i koliko njihove porodice pate zbog njihovog posla.

"Kolubara je srce >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << našeg energetskog sistema i srpske ekonomije. Hvala vam svima, 14.300 radnika”, rekao je predsednik.

Podaci o PDV pokazaće kojom brzinom izlazimo iz krize

Vučić je najavio da će sutra stići podaci o naplati PDV-a, koji će, kako kaže, biti pokazatelj kojom će brzinom Srbija izaći iz krize, nastale usled epidemije virusa korona.

"Sutra nam dolazi PDV, ako bude bio dobar dan za prihode, moći ćemo da vam kažemo kojom brzinom i na koji način ćemo da izlazimo iz krize", rekao je Vučić.

Ponovio je da je uveren da će Srbija iz krize izaći mnogo brže nego bilo koja druga zemlja ne samo u ovom delu Evrope, veći i u celoj Evropi.

On je poručio da neće biti otkaza, niti smanjenja plata, već će se, naprotiv, gledati da, ukoliko zemlja bude uspešna, bude ponovnog povećanja plata.

Vučić kaže da se na kopu Radljevo-Sever radi na otkrivkama od oktobra 2019. godine, kao i da će tu prvi ugalj biti iskopan 2022. godine.

"Gotovo 500 miliona evra biće uloženo u ovaj kop, tim ćemo garantovati oko 60 godina snabdevanja uglja iz ovog kopa, dok se ne bude dalje širio", rekao je Vučić i dodao da će taj kop obezbeđivati oko 13 ili 13,5 miliona tona uglja godišnje.

Zahvalio je rudarima koji rade i kada je kiša i sunce i sneg, koji moraju uvek da rade.

Koristimo struju, a ne pitamo se ko radi kako bismo je imali, kazao je on i istakao da nije bilo problema u snabdevanja strujom ni tokom ove poslednje krize.

On je izrazio očekivanje da će rudari imati još bolje materijalne uslove i veća primanja u narednom periodu i dodao da je sve to moguće zahvaljujući odgovornoj finansijskoj politici.

"Pred nama veliki i težak zadatak i zajednički moramo sa entuzijazmom i energijom da uđemo u ekonomski oporavak zemlje i da iskoristimo potencijal. Uveren sam da ćemo biti najbolji u Evropi", naveo je predsednik.

Vučić ističe da sve međunarodne finansijske institucije kažu da će Srbija lakše podneti krizu nego druge zemlje.

"Država će da investira više i u puteve, pruge i još snažnije će nastaviti da gradi domove zdravlje, bolnice, kliničke centre i drugo. Javnim investicijama ne samo da možemo da spasemo ekonomiju već i da pomognemo privatni sektor da izađe iz ove situacije. Želimo da narod vidi da Srbija čvrsto stoji na nogama i da unesemo tu vrstu optimizma", poručio je Vučić.

Kako kaže, sutra je za nas važan dan pošto će se tada videti kako idu prihodi u maju.

Dodao je da će u junu biti ponovo isplaćen minimalac za preduzetnike, mikro, mala i srednja preduzeća, kao i 50 odsto za plate velikih preduzeća.

"Potrudili smo se da sve što smo stavili u plan i ispunimo. To je jedan od najboljih planova za oporavak u Evropi, koji je zasnovan na realnom novcu", kazao je Vučić.

Kako god okrenete, svi očekuju uspeh Srbije

On je dodao da nijedna svetska finansijska institucija ne kaže da će u Srbiji stanje privrede biti lošije nego u drugim zemljama, te da ne zna kako da odgovori na kritike onih koji su svojevremeno, 2008. godine, zemlju zaduživali po veoma nepovoljnim uslovima, a danas kažu da nije dobro kada se nešto dobije najpovoljnije moguće.

"Kada uzmete podatke MMF-a, Svetske banke, Evropske komisije ili EBRD-a, kako god okrenete - Srbija je za sve njih zemlja koja će biti ili prva ili druga u Evropi po stopi rasta", rekao je Vučić, komentarišući polemike na račun ekonomskih procena vlade.

Predsednik je ukazao i da sve inostrane finansijske institucije kažu da je javni dug Srbije pod kontrolom i ponovio da naš javni dug nikada neće preći nivo Mastrihta, odnosno 60 odsto BDP-a, što je i granica do koje nije ugroženo funkcionisanje javnog finansiranja.

"Bez obzira da li uzimamo zanavljanje, odnosno 'roll over' kredite ili se zadužujemo, uvek pratimo rast BDP-a i suštinski ne ostavljamo veće obaveze našoj deci, već ulažemo novac u razvoj infrastrukture, u ono što ostaje u zemlji, fabrike, proizvodne sisteme. To je od ključnog značaja", rekao je Vučić.

Kada je reč o stopama rasta, predsednik je primetio da je Srbija u relevantnim prognozama prošla kao i Slovenija, i nešto bolje od Mađarske, zemalja koje, inače, imaju “investment grade” i članice su Evropske unije.

"Toliko o tome koliko finansijski investitori iz Evrope i SAD imaju poverenje u sigurnost javnih finansija Srbije", podvukao je Vučić.

On je ukazao i da Srbija ne bi mogla od MMF-a da dobije ništa na rok od sedam godina, već najviše na pet, ili kraće da su istinite tvrdnje da srpska ekonomija ne stoji dobro.

"Kako da odgovaram ljudima koji su zemlju na kratkoročne obveznice zaduživali po 7,5 odsto, a koji bi danas da vam kažu da nije dobro nešto najbolje što dobijate na svetskom tržištu, po najpovoljnijim uslovima", istakao je Vučić.

Kako je rekao, ne želi da meša politiku i realan život, jer misli da građani to dobro vide.

"Ne postoji niko ko će da kaže da će u Srbiji biti lošije stanje, nego u bilo kojoj zemlji u Evropi. Nijedna od evropskih i svetskih institucija", rekao je Vučić.

On je dodao da su se juče vodili razgovori i sa EIB, o daljim investicijama.

Antić: Proizvodnja uglja povećana 5,3 odsto od početka godine

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je da je od početka godine do danas za 5,3 odsto povećana proizvodnja uglja u odnosu na isti period prošle godine.

Antić je rekao da je u aprilu proizvodnja uglja povećana za šest odsto u odnosu na april prošle godine, uprkos teškim uslovima rada usled epidemije.

"Rudarske i energetske kompanije su u uslovima epidemije i vanrednog stanja pokazale snagu i stabilnost i održale redovnu proizvodnju uglja i struje u teškim uslovima i u uslovima zabrane kretanja", rekao je Antić.

Povećana proizvodnja uglja u aprilu obezbedila je energetsku stabilnost zemlje, kazao je0Antić i zahvalio rudarima na tom uspehu.

On je dodao da su radnici radili u tri smene u svim energetskim i rudarskim kompanijama, kao i da, uprkos vanrednom stanju, veliki investicioni projekti u oblasti energetike nisu stali.

Govoreći o kopu Radljevo-Sever, Antić je naveo da je u energetici taj kop "strateški značajan za Srbiju" i povezan sa izgradnjom novog bloka TE "Kolubara B" u Kaleniću, koji bi trebalo, kako kaže, da nam obezbedi energetsku sigurnost i da se sa proizvodnjom uglja počne od 2022.

On je naveo i da će ovu godinu rudarski sektor i energetske kompanije završiti sa pozitivnim rezultatom u odnosu na 2019, te da će time doprineti rastu BDP-a.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"Ne smete da se mešate u stvari druge države, a u pitanju je SPC i deo našeg naroda" VIDEO

Izvor: B92, 14.Maj.2020

Predsednik Aleksandar Vučić obišao je novootvoreni površinski otkop Radljevo-Sever u okviru rudarskog basena "Kolubara"...On je, odgovarajući na pitanja novinara o optužbi da "Srbija vodi biološki rat protiv Crne Gore", rekao da na takve tvrdnje možete samo da slegnete ramenima..."Ne znam šta...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.