Izvor: B92, 07.Avg.2013, 01:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vodostaji blizu minimuma
Beograd -- Hidrometeorološki zavod Srbije saopštio je juče da se zbog suše i visokih temperatura vodostaji mnogih reka približavaju minimumu, prenosi Danas.
Tako se protok vode približio biološkom minimumu u Starom Begeju, Brzavi, Moravici, u pritokama Kolubare, Južne i Velike Morave i Timoka.
U Odseku za prognozu voda, rane najave i upozorenja RHMZ, istakli su da će vodostaj tih reka narednih desetak dana >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << verovatno drastično opasti, što će ugroziti opstanak ekosistema.
Osim ugroženosti živog sveta, nizak vodostaj narušava i kvalitet vode, otežava vodosnabdevanje i plovidbu. Plovidba će posebno biti otežana Savom - od Sremske Mitrovice do Beograda, i Dunavom - od Zemuna do Pančeva.
Vodostaj Dunava, Save, Drine i Tise biće u stagnaciji narednih desetak dana, a manji porast nivoa vode očekuje se od polovine avgusta.
Prognozira se da će količina padavina tokom avgusta biti manja od višegodišnjeg proseka i iznosiće 15 do 30 litara po kvadratnom metru, a na planinama od 27 do 66 litara.
Vode nema, a polivaju se bašte
Izvor: NaDlanu.com, 07.Avg.2013
Zbog veoma niskog vodostaja na mnogim rekama, koji je na biološkom minimumu, u više gradova u Srbiji počele su restrikcije vode...Podsetimo, Hidrometeorološki zavod Srbije je juče saopštio da je protok vode približio biološkom minimumu u Starom Begeju, Brzavi, Moravici, u pritokama Kolubare,...










