Vanredna odbrana od leda na Savi

Izvor: B92, 07.Feb.2012, 17:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vanredna odbrana od leda na Savi

Beograd -- Vanredna odbrana od zagušenja leda proglašena je na rekama Savi i Kolubari, dok se na Dunavu primenjuju mere redovne odbrane.

Kritična situacija je i na Ibru kod Kraljeva.

Obezbeđeno je svakodnevno 24-časovno dežurstvo rukovodećeg osoblja iz Operativnog plana za odbranu od poplava, kao i čuvarske službe, navodi se u saopštenju javnog preduzeća Beograd vode.

Po nalogu tog preduzeća, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dva broda razbijaju red na beogradskim rekama, kako bi bili zaštićeni plovni objekti.

Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda, na Dunavu nizvodno od Zemuna led pokriva od 40 do 60 odsto površine reke, a na Savi preko 60 odsto.

Službe Beograd voda, kako je navedeno u saopštenju, svakodnevno dežuraju i pripremaju se za eventualnu odbranu od poplava koja bi mogla da sledi usled naglog topljenja velike količine snega.

Led na površini reke sam po sebi ne predstavlja problem dok stoji, tvrde u Direkciji za vode. Opasnost mogu da predstavljaju eventualne ledene barijere, odnosno ledeni čepovi.

"Problem će nastati kod otapanja i pokretanja leda i ukoliko dođe do toga mi ćemo se obratiti Upravi za vanredne situacije, bilo da je potrebno uklanjanje ledolomcima ili razbijanje ledenih prepreka", kaže Aleksandar Prodanović iz Direkcije za vode.

Ne može se precizirati gde bi mogli da nastanu eventualni čepovi, ali na osnovu dosadašnjeg iskustva meteorolozi su istakli određene tačke.

Mesta na kojima bi narednih dana moglo doći do formiranja ledenih čepova su Tisa kod Titela, Ibar kod Kraljeva, Velika Morava kod Varvarina i Dunav kod Golubovca i Lepenskog Vira.

Na plovnim rekama led razbijaju ledolomci, dok se na mestima gde oni ne mogu da pristupe upotrebljava eksploziv.

Srbija nema vlastite ledolomce, već ih po potrebi iznajmljuje od Mađarske, koja ima pet takvih brodova.

"Ove ledene pojave su jako retke. Poslednji put je bilo potrebe za angažovanjem ledolomaca tokom zime 1984/85. Od tada je prošlo 27 godina", objašnjava Prodanović.

Kada sneg i led počnu da se tope, sva ta silna voda moraće negde da ode, što bi moglo da dovede do poplava. Da li će biti velikih poplava zavisi od toga hoće li se sneg otopiti brzo ili postepeno.

"Da li možemo sada nešto da uradimo? Ne možemo ništa. Šta je urađeno, to je urađeno. Ono što možda može da se uradi je da se kanali za odvodnjavanje očiste. Nama oni služe za deponovanje otpada, a i poneka kuća sagrađena je na kanalima za odvodnjavanje", kaže Nikola Marjanović iz preduzeća "Srbija vode".

Iz "Srbija voda" takođe ističu da je čišćenje kanala nadležnost lokalne samouprave i da ih redovno poziva da provere da li su spremni da prime vodu koja nastane kada se sneg otopi.
Pogledaj vesti o: Kolubara

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.