Izvor: B92, 09.Sep.2015, 13:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kolubara se oporavila, ruši rekorde
Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je da je na površinskim kopovima Rudarskog basena "Kolubara" iskopano 114.022 tone uglja.
To je najveća dnevna proizvodnja lignita ostvarena nakon prošlogodišnjih poplava.
"To je druga dnevna proizvodnja u istoriji Rudarskog basena Kolubara", u kojem je rekordna proizvodnja ostvarena 13. januara 2014. kada je iskopano 116.000 tona uglja", navedeno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je u saopštenju.
Od početka godine na površinskim kopovima RB "Kolubara je proizvedeno 18,2 miliona tona uglja.
"Prema bilansu, planirano je da se tokom 2015. proizvede oko 28,3 miliona tona uglja što je na nivou onoga što su očekivanja Vlade Srbije i premijera", navedeno je u saopštenju.
Ovakve rezultate, rekordnu dnevnu proizvodnju uglja EPS-a rudarima i svim zaposlenima čestitao je i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, dodaje se u saopštenju.
On je istakao da je to garancija da je elektroenergetski sistem spreman za nastupajuću zimsku sezonu i dokaz da su kolubarski kopovi u tehničko - tehnološkom i proizvodnom smislu u potpunosti sanirani nakon poplava. Prema njegovim rečima, ovakvi rezultati u proizvodnji uglja i električne energije, omogućiće značajan rast naše industrijske proizvodnje, što i predstavlja prioritet Vlade Srbije.
"Prošlogodišnje poplave, niska hidrologija u letnjoj sezoni i ogromna šteta koja je naneta elektroenergetskom sistemu nisu se odrazile na stabilnost isporuke električne energije, već se elektroenergetski sistem Elektroprivrede Srbije uprkos svemu pokazao kao stabilan. Najočigledniji pokazatelj je i činjenica da ni jednog trenutka nije bilo bilo kakvih ograničenja u isporuci električne energije i jednom kupcu", dodaje se u saopštenju.
"Proizvodni rezultati Kolubare, ali i ostalih delova EPS-a već sad ukazuju na to da u narednu zimsku sezonu ulazimo sa sistemom koji će moći da odgovori zahtevima konzuma", navodi se u saopštenju.
Pogledaj vesti o: EPS









