Skrivena cena komfora: Kako aplikacije koje svakodnevno koristimo ugrožavaju našu privatnost

Izvor: Advertiser-Serbia.com, 28.Jan.2025, 18:13

Skrivena cena komfora: Kako aplikacije koje svakodnevno koristimo ugrožavaju našu privatnost

Ovo uključuje aplikacije za društvene mreže, ali i druge poput aplikacija za e-kupovinu i praćenje zdravlja i treninga. Iako ove aplikacije nude pogodnosti, one takođe prikupljaju i dele velike količine ličnih podataka, izlažući korisnike invazivnom profilisanju i potencijalnim bezbednosnim rizicima.

Samo tokom 2024. godine, kompanija Kaspersky je detektovala preko 49 milijardi slučajeva prikupljanja podataka >> Pročitaj celu vest na sajtu Advertiser-Serbia.com << o ponašanju korisnika putem veb trekera širom sveta[1]. Sa porastom praćenja podataka vođenog veštačkom inteligencijom i prediktivnih analiza, rizici po privatnost u vezi sa ovim aplikacijama su veći nego ikada.

Parije privatnosti: Aplikacije koje prikupljaju vaše podatke

Mnoge aplikacije koje svakodnevno koristimo, često bez razmišljanja, tiho prikupljaju osetljive informacije. Neke od najzabrinjavajućih kategorija su aplikacije društvenih mreža kao što su TikTok, Instagram i Threads, koje neprestano prikupljaju podatke o lokaciji korisnika, navikama pretraživanja, pa čak i glasovne podatke.

Aplikacije za video zapise ili fotografije, poput ovih, mogu koristiti veštačku inteligenciju za pristup galerijama fotografija kako bi analizirale slike i metapodatke, što potencijalno može otkriti vašu geografsku lokaciju.

Aplikacije za kupovinu takođe se koriste za prikupljanje podataka o istoriji kupovine, lokaciji, pa čak i da li smo fizički blizu prodavnice. Slično kao i aplikacije za društvene mreže, trgovci mogu pratiti naše kretanje (kako onlajn tako i oflajn), stvarajući detaljan profil navika i ponašanja kupaca.

Aplikacije za unapređenje zdravlja i trening dodatno doprinose stvaranju jasne slike o korisniku, prikupljajući neke od naših najintimnijih podataka, uključujući zdravstvene metrike i dnevne rutine, koji mogu biti podeljene sa trećim stranama.

„Iako je tehnologija postala sastavni deo naših života, korisnicima je lako da se prepuste sjajnim novim aplikacijama i uređajima, a da ne razmotre potencijalne kompromise u pogledu privatnosti“, kaže Ana Larkina, stručnjak za sigurnost i privatnost u kompaniji Kaspersky. „Mnoge aplikacije su kreirane da nas zadive praktičnošću i funkcijama koje pokreće veštačka inteligencija, ali ispod površine često neumoljivo prikupljaju podatke čega većina korisnika nije svesna. Kako gledamo u budućnost, rasprostranjenost pametnih uređaja i aplikacija koje pokreće veštačka inteligencija učiniće još težim razlučivanje ko pristupa našim podacima i u koje svrhe. Postoji rizik od stvaranja sveta u kome privatnost više nije standard, već luksuz. Ključno je da korisnici zastanu, pažljivo prouče dozvole i zahtevaju transparentnost pre nego što aplikacijama dozvole pristup njihovim ličnim podacima.“

Kako zaštititi svoju privatnost

Kompanija Kaspersky deli pet koraka u okviru  obeležavanja Dana zaštite podataka:

Preduzimanjem proaktivnih koraka za zaštitu vaše privatnosti možete uživati u prednostima tehnologije, a da pritom ne ugrozite svoje lične podatke.

**

[1] Komponenta „Ne prati“ (DNT) uključena je u Kaspersky rešenja za zaštitu krajnjih tačaka.

Foto: pixabay

Prijavite se za Advertiser Serbia Daily Newsletter

Nastavak na Advertiser-Serbia.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Advertiser-Serbia.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Advertiser-Serbia.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.