Smrtnost u Srbiji u 2020. godini 12,4% veća od petogodišnjeg proseka

Izvor: JužneVesti.com, 12.Avg.2021, 09:56

Smrtnost u Srbiji u 2020. godini 12,4% veća od petogodišnjeg proseka

Upoređujući otvorene podatke istraživači Pravosudne baze “Jug” utvrdili su da je smrtnost u Srbiji prošle godine veća za 12,4 odsto u odnosu na prosečan broj umrlih u periodu od 2015. do 2019. godine. Jedan od istraživača i član programskog saveta Pravosudne baze Ivan Grujić kaže da je Srbija negde na sredini, dok je najbolje prošla Norveška koja nema povećan broj preminulih, dok je na začelju Albanija sa skoro za četvrtinu većom smrtnošću.

Istraživači >> Pročitaj celu vest na sajtu JužneVesti.com << su se, kako kaže Grujić, u ovom istraživanju bavili skoro svim otvorenim podacima dostupnim u Srbiji, a naravno da je tema koja privlači najveću pažnju ona koja se tiče smrtnosti od korone.

Mi smo prikupili podatke sa nacionalnih institucija koje se bave obradom zvaničnih statističkih podataka. Fokusirali smo se na Evropu i Severnu Ameriku. Nismo našli podatke svih evropskih država, već negde za polovinu i uporedili smo podatke iz Amerike i Kanade. Utvrdili smo da je u Srbiji u 2020. bilo 12,4 % više umrlih nego što je to bilo uobičajeno u prethodnom periodu. To je u našem istraživanju negde na sredini - kaže Grujić.

Grujić u studiju "Južnih vesti"; foto: printscreenŠampion je Norveška sa -0,3% razlike u smrtnosti za period koji se upoređuje i ona suštinski nema nikakvu promenu u vreme korone. Sličan rezultat imaju Danska i Finska, ali ne i Švedska.

Šveđani za koje znamo da su pokušali nešto drugačije, imaju više u odnosu na njihove komšije. Oni imaju uvećane od 7,9% - kaže Grujić.

Grujić pojašnjava da procenat neminovno pokazuje koja se zemlja kako suočila sa virusom prošle godine, a teško je, kako kaže, proceniti šta je najvažniji faktor koji utiče na niži procenat. Deo rezultata do kojih su došli istraživači Pravosudne baze Jug

Definitivno da je to kombinacija zdravstvenog sistema, način vođenja države tokom epidemije i krize, kulture i obrazaca ponašanja po državama. Ali Albanija ima izuzetno loš rezultat, jer četvrtina više mrtvih je ogroman skok. Da paradoks bude veći, u međuvremenu su i bili izbori u Albaniji, a vladajuća stranka je opet dobila vlast - kaže Grujić.

U istraživanju su se Grujić i njegove kolege bavili i drugim otvorenim podacima, pre svega u pravosuđu, a sve ono što su otkrili i preporuke koje su dali javnim institucijama saopštiće na predstavljanju istraživanja u septembru koje će biti održano u skladu sa epidemiološkom situacijom.

Otvoreni podaci se nalaze na ovom sajtu, a šta je sve tu dostupno građanima i institucijama pogledajte u emisiji “15 minuta”.

Nastavak na JužneVesti.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta JužneVesti.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta JužneVesti.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.